Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.01.2019, 14:33

Bitcoin je na svete už desať rokov. Jeho dni ešte zrátané nie sú, myslí si analytik

Pred desiatimi rokmi bol vyťažený prvý bitcoinový blok.

Pred desiatimi rokmi sa zrodila najznámejšia a najpoužívanejšia kryptomena bitcoin, keď bol 3. januára 2009 vyťažený prvý bitcoinový blok, tzv. "genesis".

Odvtedy sa na trhu objavili viac ako dve tisícky kryptomien s celkovou trhovou hodnotou 133,3 miliardy dolárov (117 miliárd eur), napriek tomu si medzi nimi bitcoin s podielom 51 percent zachoval dominantné postavenie.

"Počas desiatich rokov existencie zažil bitcoin vzlety aj krachy, jeho dni však zrátané nie sú," myslí si hlavný ekonóm investičných fondov Czech Fund Lukáš Kovanda.

Bitcoin bol podľa neho v začiatkoch a čiastočne aj doteraz vnímaný ako platidlo, ktoré bude schopné odolávať nestabilite spätej s tradičným bankovníctvom, teda bankovníctvom čiastočných rezerv, ktoré je podľa stúpencov bitcoinu nevyhovujúce.

"Samotný bitcoin však stabilitu nevykazuje, práve naopak. Bitcoin sa po väčšinu svojej existencie predával za menej ako 1165 eur, na prelome rokov 2017 a 2018 však jeho cena vzrástla nad 15,533 eur, v čase vtedajšej bubliny. V súčasnosti sa bitcoin predáva za cenu okolo 3800 eur," priblížil Kovanda.

V súčasnosti kryptomeny prežívajú presný opak toho, čo pred rokom, upozorňuje analytik. Eufóriu okolo bitcoinu a ďalších kryptomien vystriedal pesimizmus.

"Žiaden z týchto pocitov nemá opodstatnenie v realite a trh môže svoju vyváženú a objektívnu cenu nájsť až vtedy, keď nerealistické dojmy a očakávania odnesie čas. Sme vo fáze, keď z trhu miznú tí, ktorí kryptomenám nikdy tak úplne neverili a/alebo im nerozumeli a vkladali do nich peniaze najmä preto, aby ľahko zarobili na euforickej vlne alebo sa zbavili pocitu, že im niečo uniká. Myslieť si, že dni bitcoinu sú definitívne zrátané, je veľmi predčasné," dodal Kovanda.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.