Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.01.2019, 15:11

Google si znižuje daňovú záťaž. Do raja previedol skoro 20 miliárd

Google si vďaka tomuto mechanizmu znižuje svoju daňovú záťaž už viac ako desať rokov.

Google si znižuje daňovú záťaž. Do raja previedol skoro 20 miliárd
Zdroj: Reuters

Americký internetový gigant Google v roku 2017 cez dcérsku spoločnosť v Holandsku previedol 19,9 miliardy eur na Bermudy, a to v rámci legálneho mechanizmu, ktorým si firma znižuje daňovú záťaž.

Vyplýva to podľa agentúr AFP a Reuters z dokumentov predložených holandskou obchodnou komorou. Prevedená suma je o zhruba štyri miliardy eur vyššia ako v predchádzajúcom roku.

Google využíva holandskú dcérsku spoločnosť Google Netherlands Holdings BV k presunu príjmov z licenčných poplatkov pochádzajúcich z krajín mimo Spojených štátov na írsku dcérsku firmu Google Ireland Holdings. Tá sídli na Bermudách, kde podniky neplatia žiadne dane.

Google si vďaka tomuto mechanizmu znižuje svoju daňovú záťaž už viac ako desať rokov.

Írsko sa však v roku 2014 pod tlakom zo strany Európskej únie a Spojených štátov rozhodlo používanie tohto mechanizmus postupne znemožniť, takže Google o svoje daňové zvýhodnenie v roku 2020 príde, napísala agentúra Reuters.

"Platíme všetky patričné ​​dane a spĺňame všetky daňové zákony vo všetkých krajinách, v ktorých pôsobíme," uviedla spoločnosť Google.

"Google, podobne ako iné nadnárodné spoločnosti, platia veľkú väčšinu daní zo zisku vo svojej domovskej krajine, naša faktická globálna daňová sadzba počas uplynulých desiatich rokov predstavovala 26 percent," dodala.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.