Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.01.2019, 12:03

Veľké preskupenie medzi gigantmi. Amazon sa dostal do čela

  • Riaditeľ Amazonu Jeff Bezos sa môže tešiť z pozoruhodného rastu.
  • Predbehol aj Microsoft a ďalších technologických gigantov.
  • Amazon vznikol v garáži na predmestí Seattlu.
Veľké preskupenie medzi gigantmi. Amazon sa dostal do čela
Zdroj: Reuters

Americký internetový obchod Amazon v pondelok prvýkrát uzavrel obchodovanie na burze ako najväčšia svetová spoločnosť na trhu. Predbehol aj Microsoft a ďalších technologických gigantov.

On-line predajca obsadil prvú priečku v rebríčku po tom, ako si v pondelok pripísal zisk 3,4 percenta a obchodovanie ukončil s trhovou kapitalizáciou vo výške 796,8 miliardy dolárov (696,20 miliardy eur), čo bolo o 13,2 miliardy dolárov viac ako hodnota spoločnosti Microsoft.

Riaditeľ Amazonu Jeff Bezos sa môže tešiť z pozoruhodného rastu, odkedy sa jeho podnikanie rozšírilo z pôvodného on-line kníhkupectva do nespočetných ďalších maloobchodných kategórií.

Tržby internetového predajcu vzrástli zo 74,5 miliardy dolárov v roku 2013 na 177,9 miliardy dolárov v roku 2017 a za rok 2018 by podľa odhadov mali dosiahnuť 232,3 miliardy dolárov.

Za maximom zaostáva

No aj napriek prvej priečke v rebríčku najhodnotnejších firiem, aktuálna trhová kapitalizácia Amazonu výrazne zastáva za jeho maximom vlani v septembri, keď prekročila jeden bilión dolárov pred poklesom akcií na Wall Street koncom roka 2018. Akcie Amazon sa však znížili menej ako v prípade ostatných technologických gigantov.

Apple, ktorý bol dlho najväčšou spoločnosťou na svete z hľadiska trhovej kapitalizácie, stratil svoj náskok koncom novembra a v súčasnosti mu patrí štvrtá priečka s hodnotou 702 miliárd dolárov. Druhý je aktuálne Microsoft a na treťom mieste je Alphabet, materská spoločnosť Google, s hodnotou 745,2 miliardy dolárov.

V roku 1997 vstúpil na burzu

Amazon vznikol v garáži na predmestí Seattlu. Pôvodné meno firmy bolo "Cadabra" a prvú knihu predal v polovici roka 1995. Do konca spomínaného roka už predával knihy on-line po celých USA. V roku 1997 vstúpil na burzu.

Spoločnosť už viac ako desať rokov dosahuje rast zisku a investuje do skladov, distribučných sietí a dátových centier po celom svete.

K zásadnému kroku patrí aj akvizícia siete obchodov s potravinami Whole Foods Market za 13,7 miliardy dolárov v roku 2017. Amazon tak získal svoju prvú sieť tzv. kamenných obchodov.

Amazon tiež prenikol do zábavného priemyslu a v nedeľu si jeho štúdio odniesol dve ceny Golden Globe.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.