Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.01.2019, 12:22

Ťažké časy pre Apple. Apple je medzi investormi najmenej obľúbený od roku 2005

Podľa prieskum spoločnosti FactSet odporúča teraz iba 49 percent analytikov nákup akcií tejto firmy.

Ťažké časy pre Apple. Apple je medzi investormi najmenej obľúbený od roku 2005
Zdroj: Reuters

Americká spoločnosť Apple sa stala najmenej obľúbenou medzi analytikmi a investormi z Wall Street za posledných najmenej 14 rokov.

Podľa prieskum spoločnosti FactSet odporúča teraz iba 49 percent analytikov nákup akcií tejto firmy, čo je najmenší percentuálny podiel od roku 2005. Ďalších 51 percent odporúča akcie držať, uviedol server televízia CNBC.

Analytici zmenili pohľad na akcie Applu po tom, čo tieto papiere v minulom štvrťroku oslabili o viac ako 30 percent. Od augusta sa podiel tých, ktorí odporúčajú nákup akcií Applu, znížil o 14 percentuálnych bodov.

Technický analytik Todd Sohn zo spoločnosti Strategas Research označil súčasný vývoj za zaujímavý z pohľadu záujmu o akcie a zmeny názoru. Analytici podľa neho akcie firmy opúšťajú a zlepšenie reputácie môže akciám trvať niekoľko mesiacov. Podľa neho je cena akcií teraz v procese, keď hľadá svoje dno.

Najväčšie odporúčanie k nákupu mali akcie Applu v rokoch 2010 až 2012, kedy to bolo viac ako 90 percent všetkých odporúčaní. V tom čase mali akcie firmy vzostupnú tendenciu.

Vlani v auguste sa Apple stal prvou americkou firmou, ktorej trhová hodnota prekonala hranicu jedného bilióna dolárov, v decembri ho však z pozície najväčšej americkej firmy podľa trhovej kapitalizácie zosadil Microsoft. Teraz je firma až na štvrtom mieste, okrem Microsoftu sa pred neho dostali ešte Amazon a Alphabet, vlastník Googlu.

​Akcie Applu výrazne klesajú od zverejnenia novembrových výsledkov hospodárenia za tretí štvrťrok. Výsledky síce boli rekordné, predaj akcií však vyvolalo varovanie pred slabším predajom výrobkov Applu v nadchádzajúcich mesiacoch.

Pokles akcií zrýchlil, keď Apple uviedol, že prestane zverejňovať informácie o počte predaných kusov. Analytici varovali, že nezainteresovaní sa môžu domnievať, že firma tak chce maskovať menej radostný výkon.

Prepad ceny akcií potom zosilnel minulý týždeň, kedy Apple prvýkrát po takmer 12 rokoch znížil odhad vývoja tržieb. Zdôvodnil to najmä slabým predajom telefónov iPhone v Číne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.