Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.01.2019, 12:34

Americká akciová burza skončila už štvrtý týždeň po sebe rastom

Obchodovanie sa skončilo v pluse 1,38 percenta na hodnote 24.706,35 bodu.

Americká akciová burza skončila už štvrtý týždeň po sebe rastom
Zdroj: Reuters

Nádej, že sa dosiahne pokrok v prebiehajúcich americko-čínskych rokovaniach o urovnaní sporu vo vzájomnom obchode, v piatok viedla na newyorskej akciovej burze k rastu jej hlavného indexu Dow Jones Industrial Average (DJIA).

Obchodovanie sa skončilo v pluse 1,38 percenta na hodnote 24.706,35 bodu. V tomto týždni zaznamenalo vzostup 2,96 percenta. DJIA tak zaznamenal rast štvrtý týždeň po sebe.

Index S&P 500 v piatok vzrástol o 1,32 percenta na 2670,71 bodu. Technologický index Nasdaq 100 stúpol o 0,98 percenta a týždeň skončil na hodnote 6784,61 bodu.

Už vo štvrtok správa denníka Wall Street Journal potešila burzových investorov. Podľa nej USA naznačili zníženie svojich ciel na čínske tovary. Ministerstvo financií správu rýchlo dementovalo.

K vývoju na americkej burze sa skepticky vyjadril Index Radar, ktorý sleduje jej dianie. Podľa jeho vyjadrenia je "Dow už určitý čas znovu zrelý na korektúru. Zatiaľ však neprejavuje nijaké signály oslabenia". Investori musia každý deň počítať s konsolidáciou hlavného indexu burzy.

V piatok najhoršie skončili akcie Tesly, amerického výrobcu áut s elektrickým pohonom. Šéf firmy Elon Musk informoval, že v záujme zníženia výrobných nákladov musí prepustiť 7 percent zamestnancov pracujúcich na plný úväzok. Akcie firmy klesli takmer o 13 percent.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.