Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.01.2019, 00:00

Podvody na kryptomenách prinášajú vysoké zisky, tvrdia vedci

Ukazuje sa tak, že "je potrebné koordinovať snahu celého odvetvia a regulátorov o boj s cenovými manipuláciami".

Vlnu záujmu o kryptomeny sprevádzal rastúci počet podvodov, a to najmä vo forme snáh vyhnať cenu danej meny do výšky a následne spôsobiť jej prudký prepad.

Vo svojej štúdii The economics of cryptocurrency pump and dump schemes to tvrdia ekonómovia JT Hamrick, Farhang Rouhi, Arghya Mukherjee, Amir Feder, Neil Gandal, Tyler Moore a Marie Vasek.

Na stránkach VoxEU dokonca dodávajú, že táto prax je veľmi rozšírená a zisková. Ukazuje sa tak, že "je potrebné koordinovať snahu celého odvetvia a regulátorov o boj s cenovými manipuláciami".

Popularitu kryptomien významne zvýšil úspech Bitcoinu. Tieto aktíva nepotrebujú žiadny centrálny subjekt, ktorý by schvaľoval a vysporiadal vykonávané transakcie, namiesto toho funguje systém decentralizovane a transakcie sú zapísané v takzvanom blockchaine.

Mnoho kryptomien je však málo likvidných a obchoduje sa s nimi len minimálne. Práve tie môžu byť cieľom spomínaných podvodov a podľa vedcov k tomu slúžia komunikačné platformy ako Discord a Telegram.

Tie totiž "umožňujú jednoduchú koordináciu podvodných schém".

Vedci tvrdia, že používatelia môžu rozosielať správy, obrázky, videá, audiosúbory a ďalšie súbory všetkého druhu. Môžu ich posielať jednotlivcom či skupinám, kde môže byť až 100 tisíc ľudí.

V marci 2018 mal Telegram 200 miliónov aktívnych používateľov, Discord začal fungovať v roku 2015 a v máji 2018 mal 130 miliónov používateľov.

Discord a Telegram sú primárnym zdrojom kryptomenových schém a boli používané pre napumpovanie ceny nahor, a to vo veľkom rozsahu. Mnoho podvodných skupín ani neskrýva svoj cieľ a príčinou môže byť regulačné vákuum, ktoré v tejto oblasti panuje, dodávajú vedci.

Ich štúdia sa opiera o analýzu "3767 signálov z telegramy a 1051 signálov z Discord počas šesťmesačného obdobia roka 2018".

Schémy sa týkala viac ako 300 kryptomien a množstvo dát umožnilo starostlivú analýzu toho, ako fungovali a prebiehali.

Ukázalo sa, že "10 percent pumpovacích signálov zvýšilo cenu kryptomien v priebehu piatich minút o viac ako 18 percent". Išlo pritom o obdobie, kedy sa kryptomenám všeobecne nedarilo dobre a pre podvodníkov teda podobné výsledky znamenali obrovský úspech.

V akých prípadoch boli podvodníci najúspešnejší? Najvýznamnejšou premennou je podľa štúdie kapitalizácie danej kryptomeny - nižšia kapitalizácie väčšinou súvisí s nižšou likviditou, ktorá dvíha pravdepodobnosť úspechu podvodníkov.

Pumpovanie ceny pri málo známych kryptomenách tak bolo "omnoho ziskovejšie než pri dominantných mien v ekosystéme".

Tohto mechanizmu by si podľa vedcov mali byť vedomí všetci, ktorí do kryptomien investujú. A zároveň apelujú na regulátorov a subjekty pohybujúce sa v odvetví kryptomien, aby sa podieľali na eliminácii podobných schém a podvodov.

Pripomínajú, že v roku 2014 bolo na trhu menej ako 30 kryptomien, vo februári roku 2018 bolo na svete už viac ako 300 kryptomena a "trh s nimi je málo likvidný a náchylný k manipulácii".

Tento článok vyšiel na stránke Patria.cz

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.