Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.01.2019, 15:04

Ľudia sú na zľavách závislí ako na cukre. Obmedzíme ich, povedal šéf H&M

Diskonty "zabíjajú kreativitu" a dlhodobo nie sú pre reťazec udržateľné.

Ľudia sú na zľavách závislí ako na cukre. Obmedzíme ich, povedal šéf H&M
Zdroj: Reuters

Tovar švédskeho odevného reťazca H&M si Američania zvykli často nakupovať v zľavách. Nový šéf v USA Martino Pessina to označil za závislosť podobnej tej na cukre. Teraz chce urobiť nepopulárne rozhodnutie a zľavy obmedziť. "Nie sú v súlade s našou obchodnou víziou," naznačil.

Diskonty podľa Pessina "zabíjajú kreativitu" a dlhodobo nie sú pre reťazec udržateľné. Povedal to v rozhovore pre denník The Business Insider. Hoci bude podľa neho pre spotrebiteľov ťažké sa ich zrieknuť, H&M chce byť nekompromisný, čo by mu malo prispieť k zvýšeniu marže a zároveň i renomé značky.

S diskontmi americká pobočka H&M bojovala v minulom roku, kedy nahromadila ťažko predajný tovar v hodnote 4,3 miliardy dolárov. Bývalý šéf firmy Karl-Johan Persson vysvetľoval investorom, že firma mala v poslednom kvartáli roka 2017 slabý predaj, čo vyústilo v mohutné výpredaje počas prvých mesiacov minulého roka.

V zásobách sa nahromadilo predovšetkým nepredajné oblečenie z jarnej a letnej kolekcie, ktoré nešlo na odbyt kvôli chladnému počasiu. Podľa analytikov za to mohla zle nastavená logistika zásob, ktorá zaostáva za online konkurenciou.

V budúcnosti by mohlo reťazcu umožniť efektívnejšie riadenie stavu zásob v reálnom čase plošné zavedenie RFID technológie. Firma v súčasnosti pracuje aj na využití umelej inteligencie na predvídanie módnych trendov aj urýchlenie procesov v dodávateľskom reťazci.

"Niekedy veci vidíte, ale ak ich pomaly prenesiete do obchodu, tak postrádajú zmysel," hovorí Pessina.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.