Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.01.2019, 10:33

Zisk Tesly zaostal za očakávaniami. Firmu opúšťa finančný riaditeľ

Tržby vďaka rastu odbytu vozidla Model 3 vo štvrťroku vzrástli o 120 percent na 7,2 miliardy dolárov.

Zisk Tesly zaostal za očakávaniami. Firmu opúšťa finančný riaditeľ
Zdroj: Reuters

Americkému výrobcovi elektrických áut Tesla vo štvrtom štvrťroku klesol čistý zisk na 139,5 milióna dolárov z 311,5 milióna dolárov v predchádzajúcich troch mesiacoch.

Zaostal tak za očakávaním analytikov. Prvýkrát vo svojej 15 ročnej histórii ale firma vykázala zisk v dvoch kvartáloch po sebe. Šéf Tesly tiež oznámil, že firmu opustí finančný riaditeľ Deepak Ahuja.

Tržby vďaka rastu odbytu vozidla Model 3 vo štvrťroku vzrástli o 120 percent na 7,2 miliardy dolárov. Podnik očakáva, že v tomto roku už bude ziskový každý štvrťrok.

Automobilka, ktorá tento rok otvorí svoje prvé servisné stredisko v Českej republike, to chce dosiahnuť okrem iného ponukou lacnejších sedanov Model 3 a začatím výroby v Číne.

​Tento rok firma plánuje dodať na trh 360 tisíc až 400 tisíc áut, čo by znamenalo medziročný nárast o 45 až 65 percent. Pre porovnanie - vlani skončila firma v strate takmer jednu miliardu dolárov a o rok skôr strata predstavovala takmer dve miliardy dolárov.

Pre firmu je zásadný pokles nákladov. Preto už začiatkom mesiaca oznámila, že zníži počet zamestnancov na plný úväzok zhruba o sedem percent.

Nástupcom Ahujy, ktorý pre Teslu pracuje od roku 2008, previedol ju niekoľkými náročnými etapami a medzi rokmi 2015 a 2017 ju opustil, bude bývalý zástupca riaditeľa Zach Kirkhorn. Vystriedať ho má v priebehu tohto roka.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.