Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.02.2019, 12:54

Apple sa dohodol na doplatení dane vo Francúzsku. Má zaplatiť 500 miliónov eur

Francúzsko tento rok zavádza vlastnú daň týkajúcu sa veľkých internetových a technologických firiem, ako Google a Apple.

Apple sa dohodol na doplatení dane vo Francúzsku. Má zaplatiť 500 miliónov eur
Zdroj: Reuters

Americký technologický gigant Apple sa dohodol s francúzskymi úradmi na doplatení dane za minulých desať rokov. Uviedla to firma v dnešnom vyhlásení, sumu však nezverejnila. Podľa francúzskych médií doplatí firma na daniach 500 miliónov eur.

Podľa francúzskeho časopisu L'Express Apple uzavrel tajnú dohodu o urovnaní v decembri.

Francúzsko tento rok zavádza vlastnú daň týkajúcu sa veľkých internetových a technologických firiem, ako Google a Apple. Francúzsko tiež tlačí na zavedenie celoeurópskej dane na najväčšie digitálne a softvérové ​​firmy, ktorá by zabezpečila, že títo giganti platia zo svojich obrovských operácií v Európe zodpovedajúce dane.

Nízke dane, ktoré títo giganti platia v EÚ, sú už dlhší čas tŕňom v oku mnohých európskych krajinách. Veľkí americkí technologickí giganti často nemajú v Európe žiadne sídlo a nemôžu byť teda na kontinente zdaňovaní, alebo podnikajú v tých európskych krajinách, kde je výhodný daňový režim. Krajiny EÚ sa však zatiaľ nezhodli na tom, ako tento problém riešiť.

Úradom vo Francúzsku sa nepáčilo, že Apple v uplynulých desiatich rokoch zaplatil v krajine len veľmi nízke dane, hoci predaje skupiny v Európe prudko rástli, najmä vďaka prístrojom iPhone. Apple využíval praktiku, ktorá mu umožňuje prevádzať zisky do Írska, kde sú dane výrazne nižšie.

Pred rokom sa francúzsky daňový úrad dohodol na doplatení daní s americkým internetovým obchodom Amazon. Ten súhlasil, že za roky 2006 až 2010 doplatí 202 miliónov eur.

Celosvetové tržby Applu vlani predstavovali 265,5 miliardy dolárov a zisk 59,5 miliardy dolárov. V Európe tržby stúpli na 62,42 miliardy eur z 55 miliárd v roku 2017. Podiel Francúzska nie je presne známy, podľa demografického rozdelenia mohol obrat vo Francúzsku vlani predstavovať tri až šesť miliárd eur, uviedol server slice42.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.