Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.02.2019, 12:47

Pohonné látky na Slovensku by mohli zdražieť. Z okolitých krajín máme najvyššie ceny

Dôvodom je rast cien ropy na svetových trhoch.

Pohonné látky na Slovensku by mohli zdražieť. Z okolitých krajín máme najvyššie ceny
Zdroj: Reuters

Motoristi na Slovensku si v najbližších dňoch pravdepodobne mierne priplatia za tankovanie pohonných látok. Ceny benzínov a nafty by mohli byť vyššie o niekoľko centov. Podpíše sa pod to rast cien ropy na svetových trhoch.

Ceny ropy v utorok ráno pokračovali v miernom raste. Cena čierneho zlata však smeruje k najsilnejšiemu prvému štvrťroku za osem rokov.

Vďačí za to presvedčeniu investorov, že zníženie dodávok zo strany Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) zabráni rastu skladových zásob, aj keď obavy z vývoja čínskej ekonomiky zmierňujú zisky ropy.

V súčasnosti stojí benzín na Slovensku v priemere 1,237 eura za liter a nafta stojí v priemere 1,214 eura na liter. "Zdraženie v najbližších 14 dňoch by mohlo byť na úrovni jedného až dvoch centov. Dôvodom je rast cien ropy na najvyššiu úroveň od polovice novembra," vysvetlil analytik spoločnosti Finlord Boris Tomčiak.

Motoristi na Slovensku si však už v súčasnosti priplácajú za pohonné látky viac ako v okolitých krajinách. "V porovnaní s okolitými štátmi je situácia na Slovensku horšia. Z krajín V4 má najvyššie ceny. Ceny pohonných látok sú dokonca vyššie ako v Rakúsku," priblížil Tomčiak.

Benzín je podľa neho napríklad veľmi lacný v Maďarsku, kde v priemere stojí 1,083 eura za liter. "Nafta je relatívne lacná v Poľsku, kde sa cena pohybuje na úrovni 1,17 eura za liter," dodal.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.