Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.02.2019, 12:04

Európska centrálna banka vlani zvýšila zisk o skoro štvrtinu. K rastu prispeli najmä výnosy z dlhopisov

Celý zisk bude rozdelený medzi národné centrálne banky eurozóny.

Európska centrálna banka vlani zvýšila zisk o skoro štvrtinu. K rastu prispeli najmä výnosy z dlhopisov
Zdroj: Reuters

Európska centrálna banka (ECB) v minulom roku zvýšila zisk o 23,4 percenta na 1,58 miliardy eur. K rastu prispeli najmä výnosy z dlhopisov v držbe centrálnej banky v rámci jej stimulačného programu, vyplýva z jej dnešného vyhlásenia. Celý zisk bude rozdelený medzi národné centrálne banky eurozóny.

Čistý výnos z úrokov vzrástol o 25,7 percenta na 2,28 miliardy eur. Z toho úrokový výnos z devízových rezerv sa zvýšil o viac ako 61 percent a výnos z programu nákupu aktív o takmer 43 percent, a to vďaka pokračovaniu nákupov cenných papierov.

Náklady na zamestnancov banky sa vlani znížili na 515 miliónov eur z predvlaňajších 535 miliónov eur, najmä kvôli jednorazovým nákladom súvisiacim so skončením pracovného pomeru zamestnancov zaúčtovaným v roku 2017.

Ostatné administratívne náklady stúpli na 599 miliónov z 539 miliónov eur, predovšetkým kvôli nákladom súvisiacim s činnosťou dohľadu činností ECB.

Celková výška súvahy ECB sa zvýšila o osem percent na 447 miliárd eur. Nárast spôsobil hlavne nákup cenných papierov v rámci programu nákupov aktív.

ECB je centrálnou bankou 19 krajín Európskej únie, ktoré prijali euro. Jej hlavnou úlohou je udržiavať cenovú stabilitu v eurozóne a udržať tak kúpnu silu jednotnej európskej meny.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.