Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.02.2019, 12:04

Zisk nemeckého koncernu Bayer sa vlani prudko prepadol

Situáciu nemeckej spoločnosti komplikujú aj spory v súvislosti s herbicídom Roundup.

Zisk nemeckého koncernu Bayer sa vlani prudko prepadol
Zdroj: Reuters

Čistý zisk nemeckej chemickej spoločnosti Bayer zaznamenal v minulom roku prudký pokles, pod čo sa podľa spoločnosti podpísali jednorazové položky za rok 2018, ale aj za rok 2017. Aj napriek tomu očakáva, že tento rok sa jej stanovené ciele podarí naplniť.

Čistý zisk Bayeru za rok 2018 dosiahol 1,7 miliardy eur. Oproti predchádzajúcemu roku to znamená pokles takmer o 77 percent.

Spoločnosť dodala, že pod výrazný pokles zisku sa čiastočne podpísali mimoriadne príjmy v roku 2017 z predaja akcií v bývalej divízii plastov Covestro. Na druhej strane, v minulom roku nemeckú firmu v nemalej miere zaťažili náklady na prevzatie amerického producenta osív a agrochemikálií Monsanto.

Situáciu nemeckej spoločnosti komplikujú aj spory v súvislosti s herbicídom Roundup.

Americké súdy v lete rozhodli, že glyfosát, ktorý výrobok Roundup obsahuje, spôsobuje rakovinu, a rozhodli o vyplatení vysokého odškodného pre bývalého školníka, ktorý prípravok pravidelne používal a po ochorení na rakovinu podal na firmu Monsanto žalobu.

​Stalo sa tak krátko potom, ako Bayer amerického výrobcu kúpil. Navyše od leta sa počet žalôb prudko zvýšil a ku koncu januára podalo na firmu žalobu s požiadavkou na kompenzácie už približne 11.200 ľudí.

Bayer ale naďalej trvá na tom, že prípravok je bezpečný a žaloby sú neopodstatnené. "Fakty sa nezmenili. Glyfosát je bezpečný produkt. Je to potvrdené viacerými vedeckými štúdiami a regulačnými úradmi po celom svete za vyše 40 rokov," uviedol v súvislosti s kauzou glyfosátu šéf Bayeru Werner Baumann.

Prevádzkový zisk nemeckej spoločnosti bez započítania mimoriadnych položiek vzrástol vlani o 2,8 percenta na 9,5 miliardy eur. Tržby dosiahli 39,6 miliardy eur, čo oproti roku 2017 predstavuje rast o 13 percent.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.