Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.02.2019, 09:57

Goldman Sachs skresal svoje prognózy. Riziko tvrdého brexitu sa podľa nich sa znížilo

Británia plánuje vystúpiť z EÚ 29. marca.

Goldman Sachs skresal svoje prognózy. Riziko tvrdého brexitu sa podľa nich sa znížilo
Zdroj: Reuters

Riziko neriadeného vystúpenia Británie z Európskej únie sa podľa americkej investičnej banky Goldman Sachs znížilo. Pridala sa tak k ďalším bankám a fondom, ktoré v poslednom období rovnako skresali svoje pôvodné prognózy, čo sa týka pravdepodobnosti tvrdého brexitu.

Analytici banky Goldman Sachs uviedli, že pravdepodobnosť neriadeného brexitu sa znížila na 10 percent z pôvodných 15 percent. Pravdepodobnosť v tomto bode sa tak vrátila späť na úroveň, kde bola pred koncom januára, keď bola zvýšená na 15 percent.

Okrem toho šance na odklad odchodu Británie z EÚ posunuli analytici na 55 percent z pôvodných 50 percent. Pravdepodobnosť, že k brexitu nedôjde, ponechali na 35 percent.

Británia plánuje vystúpiť z EÚ 29. marca. Britský parlament však v januári zamietol dohodu, ktorú s Bruselom uzatvorila premiérka Theresa Mayová.

Tento týždeň však poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu podporili pozmeňovací návrh, podľa ktorého Londýn môže požiadať Brusel o odklad odchodu Británie z EÚ.

To však len v prípade, že Dolná snemovňa v hlasovaní odmietne podporiť návrh dohody o brexite, ktorý predloží premiérka, ako aj možnosť, že Británia 29. marca opustí EÚ bez dohody. O odložení termínu brexitu by mal parlament hlasovať 14. marca.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.