Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.03.2019, 09:55

Superboháči vlani prišli o bilión dolárov. Medzi najbohatšími sa prvýkrát objavil aj Slovák

Mestom s najväčším počtom miliardárov je štvrtýkrát po sebe Peking.

Superboháči vlani prišli o bilión dolárov. Medzi najbohatšími sa prvýkrát objavil aj Slovák
Zdroj: Reuters

Extrémne bohatí ľudia stratili vlani priemerne zhruba 10 percent majetku, keďže poklesli takmer všetky triedy aktív na finančnom trhu. Počet dolárových miliardárov tak vlani klesol o 224 na číslo 2470. Prvýkrát sa medzi nimi objavil aj Slovák.

Prieskum Hurun Global Rich List 2019 ukazuje, že celkové bohatstvo miliardárov sa minulý rok znížilo o jeden bilión dolárov, čo je asi desaťnásobok výkonu slovenskej ekonomiky, píše sa v tlačovej správe J&T banky.

Aspoň jedného miliardára má 67 krajín sveta. Až 658 ich pochádza z Číny. „Dôvodom tohto vývoja bol najmä pokles trhovej kapitalizácie čínskeho akciového indexu Shanghai Composite o vyše 20 percent,“ vysvetľuje analytik J&T Banky Stanislav Pánis.

Slovák medzi miliardármi

Z týchto piatich krajín (Čína, USA, Nemecko, Veľká Británia a India) pochádzajú takmer dve tretiny všetkých najbohatších ľudí sveta. Prieskum Hurun prvýkrát registruje aj slovenského dolárového miliardára Ivana Chrenka s majetkom 1,4 miliardy dolárov.

K obrovskému majetku mu dopomohli realitné projekty obchodných centier ako napríklad Aupark či bratislavský komplex Twin City. Chrenkova firma HB Reavis, v ktorej je predseda predstavenstva, realizuje developerské projekty v rôznych európskych metropolách od Londýna až po Varšavu. 

​Susedná Česká republika má štyroch miliardárov, vrátane premiéra Andreja Babiša so slovenskými koreňmi, rovnako ako Poľsko.

Najviac ich je z Pekingu

Mestom s najväčším počtom miliardárov je štvrtýkrát po sebe Peking. Sídli ich tu 103, čo je však o 28 menej ako pred rokom. New Yorku patrí druhé miesto s 92 miliardármi, keď sa ich počet za ostatných 12 mesiacov nezmenil.

Tretie miesto si udržal Hong kong so 69 miliardármi. Prvú päťku dopĺňajú ďalšie dve čínske mestá Shenzhen, prezývaný aj čínsky Silicon Valley, a Šanghaj.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.