Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.03.2019, 11:42

Platba kartou v Británii dominuje. Analýza varuje pred kolapsom hotovostnej infraštruktúry

Účet za prevádzku hotovostnej infraštruktúry, ktorú platia prevažne banky a prevádzkujú operátori, predstavuje stabilne päť miliárd libier za rok.

Platba kartou v Británii dominuje. Analýza varuje pred kolapsom hotovostnej infraštruktúry
Zdroj: Reuters

Stále častejšie využívanie digitálnych platieb, rušenie bankomatov a zatváranie pobočiek bánk by mohlo viesť k tomu, že platby v hotovosti budú v Británii do 15 rokov predstavovať len desatinu všetkých transakcií.

Miliónom Britov by ale život v bezhotovostnej spoločnosti predstavoval problémy, vyplýva podľa denníka The Guardian z nezávislej správy Access to Cash Review.

Dokument varuje aj pred hroziacim kolapsom britskej "hotovostnej infraštruktúry" a vyzýva vládu, regulátorov a banky, aby zabezpečili životaschopnosť hotovosti, kým ju ľudia budú potrebovať.

Správa pripomína, že platby debetnými kartami v Spojenom kráľovstve vlani prvýkrát prevážili nad platbami bankovkami a mincami.

Účet za prevádzku hotovostnej infraštruktúry, ktorú platia prevažne banky a prevádzkujú komerční operátori, predstavuje stabilne päť miliárd libier za rok.

Kým náklady sa nemenia, príjmy neustále klesajú, a niektoré spoločnosti preto uvažujú o odchode z trhu. Podľa autorov správy je tak možné, že napríklad bankomaty nebude mať časom kto plniť.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.