Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.03.2019, 07:24

Firma Boeing odporučila odstaviť lietadlá 737 MAX po celom svete

Analytici podľa televízie CNN odhadujú, že v prípade trojmesačnej výluky prevádzky to môže firmu stáť až päť miliárd dolárov.

Firma Boeing odporučila odstaviť lietadlá 737 MAX po celom svete
Zdroj: REUTERS

Americká spoločnosť Boeing odporučila celosvetovo odstaviť z prevádzky všetky lietadlá generácie Boeing MAX.

Analytici podľa televízie CNN odhadujú, že v prípade trojmesačnej výluky prevádzky to môže firmu stáť až päť miliárd dolárov. O odškodné sa už prihlásili aerolinky Norwegian Airlines.

"Boeing má naďalej plnú dôveru v bezpečnosť 737 MAX. Ale po konzultácii s americkým Federálnym úradom pre letectvo (FAA), americkým Národným úradom pre bezpečnosť v doprave (NTSB) a leteckými úradmi a zákazníkmi z celého sveta sa Boeing rozhodol, z veľkej opatrnosti a snahy znova presvedčiť leteckú verejnosť o bezpečnosti stroja odporučiť FAA dočasne odstaviť z prevádzky celosvetovú letku 371 lietadiel 737 MAX," uviedol Boeing vo vyhlásení.

Boeing 737 MAX je štvrtou generáciou úzkotrupého lietadla Boeing 737 a vedľa typu MAX 8, ktorý sa v službe etiópskej spoločnosti Ethiopian Airlines v nedeľu zrútil, zahŕňa typy MAX 7, MAX 9, MAX 10 a MAX 200.

Po nedeľnej nehode, pri ktorej zahynulo všetkých 157 ľudí na palube, postupne letecké spoločnosti aj štáty vylúčili stroje MAX 8 aj iné typy tejto generácie z prevádzky. Ako posledné tak urobili Spojené štáty s Panamou.

Nútené odstavenie zrejme Boeing bude stáť miliardy dolárov. Podľa CNN dokáže spoločnosť stratu ustáť, lebo len v minulom roku vykázala zisk 10,6 miliardy dolárov.

Možno očakávať, že najväčší podiel v nákladoch na odstávku prevádzky bude odškodnenie leteckých spoločností. Už v stredu sa ozvali aerolinky Norwegian Airlines s tým, že účet za nemožnosť prevádzkovať svojich 18 lietadiel 737 MAX pošlú spoločnosti Boeing.

​Nie je to prvýkrát, čo spoločnosť Boeing odstavila všetky svoje prevádzkované letúny z prevádzky. V roku 2013 rovnaké rozhodnutie urobila v prípade strojov 787 Dreamliner. Reagovala tým na problémy s batériami, ktoré sa mohli vznietiť.

V tom čase bolo v prevádzke asi 50 týchto lietadiel a Boeing tvrdil, že kvôli tomu mal len minimálne škody. Zatiaľ čo spoločnosť vtedy hľadala riešenie problému, ďalšie lietadlá naďalej vyrábala.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.