Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.03.2019, 10:36

Ceny ropy naďalej rastú, reagujú na zámer Saudskej Arábie

Väčšiemu nárastu ceny bráni slabnúca svetová ekonomika, čo ide ruka v ruke s vyhliadkou na nižší dopyt po rope.

Ceny ropy naďalej rastú, reagujú na zámer Saudskej Arábie
Zdroj: Reuters

Ceny ropy dnes pokračujú v raste a ráno sa pohybovali okolo štvormesačného maxima. Podľa analytikov reagujú hlavne na správy o zámere Saudskej Arábie dodávať na trh aj naďalej výrazne menej ropy, než koľko bolo dohodnuté v Organizácii krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), a na výpadky dodávok spôsobené krízou okolo Venezuely.

Severomorská ropa Brent krátko po 09:00 SEČ vrástla o 0,7 percenta na 68,04 dolára za barel. Americká ľahká ropa WTI v rovnakom čase vykazovala rast o 0,6 percenta na 58,59 dolára za barel. Oba druhy sa tak predávali najdrahšie od polovice novembra.

V stredu vo východnej Venezuele explodovali podľa miestnych zdrojov agentúry Reuters dve skladovacie nádrže. Po dlhšom výpadku prúdu však obnovil dodávky hlavný ropný terminál v krajine.

Cene ropy pomohla nahor aj správa amerického vládneho Úradu pre energetické informácie (EIA). Ten v stredu uviedol, že zásoby ropy v Spojených štátoch v uplynulom týždni kvôli vyššej produkcii rafinérií klesli o 3,9 milióna barelov. Analytici čakali naopak rast zásob, a to o 2,7 milióna barelov.

Väčšiemu nárastu ceny bráni slabnúca svetová ekonomika, čo ide ruka v ruke s vyhliadkou na nižší dopyt po rope. Dlhodobo pôsobia na trh s ropou tiež obavy z dôsledkov americko-čínskeho obchodného sporu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.