Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.03.2019, 12:17

Najväčšia dohoda v platobnom priemysle. Americká firma kúpila Worldpay za zhruba 30 miliárd

Worldpay poskytuje služby spracovania platieb viac ako 40 rokov a kedysi bola súčasťou Royal Bank of Scotland.

Najväčšia dohoda v platobnom priemysle. Americká firma kúpila Worldpay za zhruba 30 miliárd
Zdroj: Reuters

Americká firma zameraná na finančné technológie Fidelity National Information Services (FIS) sa dohodla na kúpe spracovateľa platieb Worldpay za zhruba 35 miliárd dolárov (30,8 miliardy eur). Transakcia je doposiaľ najväčšou dohodou v platobnom priemysle, uviedla agentúra Reuters.

Vrátane zahrnutia dlhu je hodnota akvizície 43 miliárd dolárov. Ponúknutá cena na akciu, ktorá je čiastočne v akciách FIS a čiastočne v hotovosti, predstavuje v porovnaní s piatkovou záverečnou cenou akcií zisk 14 percent.

Po dokončení budú mať akcionári FIS v zlúčenej skupine podiel 53 percent a akcionári Worldpay 47 percent. Ročné príjmy skupiny majú predstavovať cez 12 miliárd dolárov.

Worldpay poskytuje služby spracovania platieb viac ako 40 rokov a kedysi bola súčasťou Royal Bank of Scotland. V roku 2017 ju za viac ako 10,6 miliardy dolárov kúpil americký spracovateľ platieb kreditnými kartami Vantiv, ktorý po zlúčení prevzal jej meno.

Špecializuje sa na služby, ktoré umožňujú obchodníkom prijímať digitálne platby. Ročne spracuje okolo 40 miliárd transakcií v 146 krajinách a 126 menách.

FIS vyvíja rôzne technológie od základných bankových platforiem po softvér pre správcov aktív. Firma sa za posledných 15 rokov rozrástla vďaka viac ako tucta akvizícií.

Dohoda je ďalšou z vlny konsolidácie v sektore finančného softvéru a platobných technológií, v ktorom sa firmy snažia posilniť svoju pozíciu, aby mohli lepšie konkurovať nováčikom, ktorí chcú ponúknuť nové spôsoby platby za tovar.

V januári americká firma Fiserv kúpila spracovateľa platieb First Data Corp. za 22 miliárd dolárov. V Európe plánuje firma Nexia vstúpiť na burzu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.