Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.03.2019, 14:40

Roundup spôsobuje rakovinu, rozhodol súd. Akcie Bayeru sa prepadli

Akcie spoločnosti zareagovali na verdikt oslabením o 12,5 percenta, čo je najväčšia denná strata za 16 rokov.

Roundup spôsobuje rakovinu, rozhodol súd. Akcie Bayeru sa prepadli
Zdroj: Reuters

Federálny súd v Spojených štátoch v utorok rozhodol, že herbicíd Roundup nemeckého chemického a farmaceutického koncernu Bayer spôsobuje rakovinu.

Akcie spoločnosti zareagovali na verdikt oslabením o 12,5 percenta, čo je najväčšia denná strata za 16 rokov. Hodnota firmy tým klesla o zhruba osem miliárd eur, napísala agentúra Reuters.

Utorkový verdikt súdu v San Franciscu sa netýka zodpovednosti koncernu za ochorenie rakovinou žalobcu Edwina Hardemana. O tejto veci začne súd konať dnes.

Spoločnosť Bayer popiera tvrdenie, že glyfosát, ktorý Roundup obsahuje, spôsobuje rakovinu. Bayer kúpil spoločnosť Monsanto, dlhoročného výrobcu Roundupu, za 63 miliárd dolárov vlani

​Glyfosát je najrozšírenejším herbicídom na svete a Roundup bol prvým produktom, ktorý je na tejto látke založený. Dnes už ale nie je chránený patentom a na trhu je k dispozícii mnoho ďalších verzií. Bayer už skôr priznal, že kvôli tomuto herbicídu čelí tisíckam žalôb.

Chemickú látku glyfosát označuje Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny za pravdepodobne karcinogénnu. Naopak Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) a Európska chemická agentúra (ECHA), o ktorých posudky sa opiera Európska komisia, považujú glyfosát za neškodný.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.