Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.03.2019, 16:52

Experti zaznamenali signál blížiacej sa recesie. Wall Street v dôsledku toho oslabila

Rozdiel vo výnosoch medzi 3-mesačnými a 10-ročnými dlhopismi sa dostal do negatívneho teritória prvýkrát od roku 2007.

Experti zaznamenali signál blížiacej sa recesie. Wall Street v dôsledku toho oslabila
Zdroj: Reuters

Výnosová krivka na amerických dlhopisoch v piatok invertovala prvýkrát od krízy pred vyše desaťročím. Experti to považujú za spoľahlivý signál blížiacej sa recesie. Wall Street v dôsledku toho oslabila.

Rozdiel vo výnosoch medzi 3-mesačnými a 10-ročnými dlhopismi sa dostal do negatívneho teritória prvýkrát od roku 2007. Dopyt po dlhopisoch s dlhšou dobou splatnosti spôsobil pokles výnosov 10-ročných dlhopisov až na 2,439 percenta. Neskôr sa výnosy 3-mesačných dlhopisov s 2,455 percenta opäť dostali pod výnosy 10-ročných dlhopisov (2,447 %).

Rozdiel medzi výnosmi 2-ročných a 10-ročných dlhopisov sa ešte nedostal do negatívneho teritória, ale znížil sa na približne 10 bázických bodov. Podľa expertov je však inverzia výnosovej krivky 3-mesačných a 10-ročných dlhopisov spoľahlivejším indikátorom. Táto anomália (inverzia výnosovej krivky) sa objavila niekoľko kvartálov pred všetkými recesiami v posledných desaťročiach.

Inverzia výnosovej krivky podčiarkuje obavy z potenciálneho poklesu ekonomiky a zvyšuje pravdepodobnosť, že americká centrálna banka (Fed) bude musieť znížiť úrokové sadzby.

Obavy z recesie majú negatívy vplyv aj na akciové trhy. Kľúčový americký index Dow Jones Industrial Average sa o 16.25 h SEČ nachádzal s mínusom 299,06 bodu alebo 1,15 percenta na 25.663,45 bodu. Širší index S&P 500 stratil 1,18 percenta a technologický index Nasdaq Composite 1,44 percenta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.