Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.03.2019, 11:26

Lyft slávi úspech. Verejná ponuka akcií mu vyniesla 2,34 miliardy dolárov

Spoločnosť oznámila, že predala viac ako 32,5 milióna akcií, teda o niečo viac, než pôvodne ponúkala.

Lyft slávi úspech. Verejná ponuka akcií mu vyniesla 2,34 miliardy dolárov
Zdroj: Reuters

Primárna verejná ponuka akcií (IPO) ohodnotila firmu Lyft na 24,3 miliardy dolárov. Prevádzkovateľ alternatívnej taxislužby dnes vstupuje na burzu a cenu jednej akcie stanovil pre veľký záujem na 72 dolárov, teda v hornom rozpätí zvažovaného rozmedzia. Rival Uberu o tom informoval v noci na dnes.

IPO Lyftu vyniesla 2,34 miliardy dolárov. Firma oslavuje s primárnou ponukou úspech aj cez svoje zadlženie, pretože investori si podľa agentúry Reuters nechcú nechať ujsť možnosť mať podiel na jej očakávanom ďalšom silnom raste. Ten si od tohto sektoru sľubujú, pretože generácia mileniálov žijúcich vo veľkých mestách už neplánuje obstaranie vlastného vozidla.

Spoločnosť oznámila, že predala viac ako 32,5 milióna akcií, teda o niečo viac, než pôvodne ponúkala. Na americkej burze Nasdaq sa s akciami firmy bude obchodovať pod symbolom LYFT.

Vstup Lyftu na burzu tak bude najväčšou technologickou ponukou od IPO čínskeho internetového predajcu Alibaba v roku 2014. Dláždi cestu ďalším spoločnostiam zo Silicon Valley, ktoré sa tento rok chystajú dobyť akciový trh, ako je Pinterest prevádzkujúci rovnomennú sociálnu sieť alebo Slack Technologies, ktorá ponúka riešenie pre komunikáciu v rámci pracovných skupín.

Ešte tento rok by sa na burze malo začať obchodovať aj s akciami internetovej spoločnosti sprostredkujúcou ubytovanie Airbnb.

Väčší konkurent Lyftu, firma Uber sa chystá vstúpiť na burzu už v najbližších týždňoch. Podľa investičných bankárov by táto firma mohla byť ohodnotená až na 120 miliárd dolárov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.