Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.04.2019, 11:11 Aktualizované dňa 02.04.2019 o 14:48

Bitcoin prudko posilnil. Vzrástli aj ostatné kryptomeny

Nadmerné pohyby môžu často spôsobiť veľké nákupné alebo predajné príkazy.

Digitálna mena Bitcoin sa dnes krátko zvýšila o 20 percent a dotkla sa hranice 5000 dolárov, čo je najvyššia úroveň od vlaňajšieho novembra.

Spolu s ňou vzrástli aj ďalšie digitálne meny a ukončili tak tri mesiace stability na burze, ktorej hodnota dosahuje 160 miliárd dolárov. Neskôr sa zisk Bitcoinu mierne znížil na 4730 dolárov, aj tak ale rástol o 14 percent, a to je najväčší denný nárast od apríla 2018, uviedla agentúra Reuters. Avšak nie je úplne jasné, čo vzostup virtuálnych mien spôsobilo.

Zdroj: coinmarketcap.com

Spolu s Bitcoinom vzrástli aj ďalšie kryptomeny ako Ether, Ripple alebo Litecoin. Kým náhle výkyvy Bitcoinu nie sú ničím novým, tento rok bola aktivita na burze relatívne utlmená, pretože investori zvažujú vyhliadky mainstreamového rozšírenia po minuloročnom prepade o 74 percent, upozornila agentúra Bloomberg. Trh digitálnych mien bol tento rok relatívne pokojný, kurz Bitcoinu sa dodnes pohyboval približne medzi 3300 a 4200 dolármi.

Nadmerné pohyby môžu často spôsobiť veľké nákupné alebo predajné príkazy, sčasti preto, že objem sa šíri cez desiatky miest. K výkyvom na trhu potom môžu prispieť individuálni investori.

Obchodníci sa len dohadujú o tom, čo stojí za dnešným rastom kurzov digitálnych mien. Ako poznamenala investičná firma Kenetic Capital, trh kryptomien je v porovnaní s ostatnými trhmi stále relatívne malý. Je silne závislý na vlnách nadšenia, čo sa zrejme prihodilo aj dnes.

Šéf londýnskej firmy BCB Oliver von Landsberg-Sadie si myslí, že dnešný výkyv na trhu bol pravdepodobne vyvolaný obchodom v hodnote zhruba 100 miliónov dolárov, ktorý bol rozložený na hlavné burzy - americkej Coinbase a Kraken a luxemburskou Bitstamp. Podľa neho sa na týchto troch miestach uskutočnila jedna objednávka vo výške približne 20 tisíc Bitcoinov.

Zdroj: coinmarketcap.com

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.