Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.04.2019, 13:27

Samsung očakáva prepad kvartálneho zisku o vyše 60 percent

Dôvodom je vysoká ponuka pri súčasnom poklese dopytu, čo tlačí ceny produktov firmy nadol.

Samsung očakáva prepad kvartálneho zisku o vyše 60 percent
Zdroj: Reuters

Juhokórejská spoločnosť Samsung Electronics očakáva za 1. kvartál prepad prevádzkového zisku o vyše 60 percent a v prípade tržieb počíta s poklesom o viac ako 14 percent.

Dôvodom je vysoká ponuka pri súčasnom poklese dopytu, čo tlačí ceny produktov firmy nadol.

Spoločnosť odhaduje prevádzkový zisk za 1. štvrťrok na úrovni približne 6,2 bilióna juhokórejských wonov (4,86 miliardy eur). Na porovnanie, v 1. kvartáli predchádzajúceho roka dosiahla firma prevádzkový zisk 15,64 bilióna wonov.

Prepad o viac ako polovicu

Ak sa odhad potvrdí, bude to znamenať pokles zisku o 60,4 percenta a najnižší prevádzkový zisk od 3. štvrťroka 2016. Lepší bol aj záver minulého roka, keď v poslednom kvartáli zaznamenal Samsung zisk okolo 10,8 bilióna wonov.

Očakávané výsledky budú v prípade potvrdenia horšie aj v porovnaní s odhadmi trhov. Analytici oslovení agentúrou Bloomberg očakávajú za 1. kvartál prevádzkový zisk Samsungu na úrovni 6,9 bilióna wonov.

Bližšie čísla predstaví koncom mesiaca

Firma zároveň predpokladá, že konsolidované tržby za 1. kvartál dosiahnu približne 52 biliónov wonov. V 1. štvrťroku minulého roka zaznamenala spoločnosť tržby na úrovni 60,56 bilióna wonov. V poslednom štvrťroku 2018 dosiahli tržby Samsungu 59,27 bilióna wonov.

Odhad čistého zisku Samsung nezverejnil, ani údaje za jednotlivé divízie. Tie plánuje zverejniť až koncom apríla, keď oficiálne oznámi výsledky za 1. štvrťrok.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.