Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.04.2019, 09:20

Ceny ropy naďalej rastú. Vzrástli na nové 5-mesačné maximum

Cena americkej ľahkej ropy WTI s májovým kontraktom dosiahla 64,50 dolára za barel.

Ceny ropy naďalej rastú. Vzrástli na nové 5-mesačné maximum
Zdroj: Reuters

Ceny ropy vzrástli v utorok na nové 5-mesačné maximum. Na trhy totiž naďalej pôsobia už známe faktory, ako znižovanie ťažby zo strany Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a sankcie USA voči Iránu a Venezuele, najnovšie sa však k tomu pridala aj eskalácia násilia v Líbyi.

Od nedele bojujú medzi sebou jednotky Líbyjskej národnej armády Chalífu Haftara a oddiely ozbrojených síl lojálnych medzinárodne uznanej vláde národného porozumenia.

Situácia sa zhoršila v pondelok, keď pre útoky museli líbyjské úrady prerušiť prevádzku na jedinom fungujúcom letisku v hlavnom meste Tripolis. Líbya pritom patrí k významným dodávateľom ropy do Európy.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v júni vzrástla do 7.18 h SELČ o 6 centov na 71,16 dolára (63,28 eura) za barel (159 litrov). Krátko predtým sa však dostala až na 71,34 dolára za barel, čo bola najvyššia hodnota od novembra.

Cena americkej ľahkej ropy WTI s májovým kontraktom dosiahla 64,50 dolára za barel, čo oproti predchádzajúcej uzávierke predstavuje rast o 10 centov.

V skorších hodinách obchodovania zaznamenala rast na 64,77 dolára za barel, opäť najvyššiu úroveň od novembra minulého roka. Od začiatku roka sa cena Brentu zvýšila o 40 percent a cena WTI o 30 percent.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.