Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.04.2019, 11:49

Čína zvyšuje tlak na kryptomeny. Chce zakázať ich ťažbu

Čína je najväčším trhom pre počítačový hardvér určený na ťažbu Bitcoinu a ďalších kryptomien.

Čína plánuje zakázať ťažbu Bitcoinu a ďalších kryptomien. Národná rozvojová a reformná komisia (NDRC) dnes zverejnila návrh revidovaného zoznamu priemyselných aktivít, ktoré plánuje zrušiť, pretože nespĺňajú príslušné zákony a predpisy, sú nebezpečné, plytvajú zdrojmi alebo znečisťujú životné prostredie. Je medzi nimi ťažba kryptomien vrátane Bitcoinu.

Čína je najväčším trhom pre počítačový hardvér určený na ťažbu Bitcoinu a ďalších kryptomien, hoci tieto aktivity spadajú skôr do oblasti šedej ekonomiky, čo znamená, že sú skôr na hranici zákona.

Vláda zvyšuje tlak na kryptomeny​

NDRC predstavila zoznam odvetví, ktorá chce zrušiť alebo obmedziť, prvýkrát v roku 2011. Nový návrh, ktorý bol dnes predložený, obsahuje viac ako 450 aktivít. Zahrnutie ťažby kryptomien ukazuje, že vláda zvyšuje tlak na sektor kryptomien.

Návrh zatiaľ nestanovuje cieľový dátum ani postup, ako by mala byť ťažba Bitcoinu obmedzená. To znamená, že táto aktivita by nemala byť zrušená okamžite. Verejnosť sa má k návrhu vyjadriť do 7. mája.

Pod dohľadom regulátorov

Sektor kryptomien je v Číne pod starostlivým dohľadom od roku 2017, kedy bola zakázaná primárna ponuka mien a regulačné úrady začali zatvárať lokálne burzy pre obchodovanie s kryptomenami.

Čína tiež začala obmedzovať ťažbu kryptomien, čo donútilo mnoho firiem, z ktorých niektoré patria medzi najväčšie na svete, hľadať svoju základňu inde.

​Čínske spoločnosti patria tiež medzi najväčších producentov zariadenia pre ťažbu Bitcoinu. Vlani tri tieto firmy požiadali o primárnu ponuku akcií v Hongkongu. Avšak dve najväčšie - Bitmain Technologies a Canaan - nakoniec nechali svoju žiadosť prepadnúť, uviedla agentúra Reuters.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.