Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.04.2019, 11:11

Uber chystá vstup na Wall Street. Za akcie chce získať desať miliárd dolárov

Primárna verejná ponuka tejto veľkosti by v sektore bola najväčšou od roku 2014, kedy na burzu vstúpil čínsky internetový predajca Alibaba.

Uber chystá vstup na Wall Street. Za akcie chce získať desať miliárd dolárov
Zdroj: Reuters

Prevádzkovateľ alternatívnej taxislužby Uber Technologies chce na burze počas svojej primárnej verejnej ponuky (IPO) predať akcie za desať miliárd dolárov.

V technologickom sektore by tak išlo o jednu z najväčších IPO všetkých čias. Registráciu do Komisie pre cenné papiere a burzy (SEC) v Spojených štátoch chce firma podľa zdrojov agentúry Reuters oznámiť už vo štvrtok, obchodovanie na newyorskej burze by potom malo byť začaté začiatkom mája.

Jedna z najväčších IPO

Primárna verejná ponuka tejto veľkosti by v sektore bola najväčšou od roku 2014, kedy na burzu vstúpil čínsky internetový predajca Alibaba. Uber dúfa, že ho trh ocení na sumu medzi 90 a 100 miliárd dolárov. To je však menej, než predtým odhadovali investiční bankári, ktorí firmu hodnotili až na 120 miliárd dolárov.

Takzvanú roadshow, teda prezentáciu, na ktorej bude firma presviedčať investorov, aby si jej akcie kúpili, plánuje Uber začať v týždni od 29. apríla. Na jej základe potom bude stanovená cena jednej akcie.

Séria škandálov Uberu

Šéf Uberu Dara Khosrowshahi bude musieť investorov presvedčiť, že sa mu po sérii škandálov uplynulých dvoch rokov darí meniť kultúru a obchodné praktiky spoločnosti.

Už koncom marca vstúpil na burzu menší rival Uberu, a to spoločnosť Lyft. Jej akcie najskôr prudko vzrástli, potom sa ale dostali pod emisnú cenu. Do popredia totiž vstúpili obavy investorov, či sa tomuto start-upu podarí dostať do zisku.

​Podobné pochybnosti majú analytici tiež v prípade stratového Uberu. Ten v minulom štvrtom štvrťroku znížil čistú stratu na 865 miliónov dolárov z 1,07 miliardy dolárov v treťom kvartáli.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.