Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.04.2019, 12:37 Aktualizované dňa 12.04.2019 o 13:39

Ropná spoločnosť Chevron kupuje rivala. Zaplatí 33 miliárd dolárov

Transakciu ešte musia schváliť akcionári a regulátori.

Ropná spoločnosť Chevron kupuje rivala. Zaplatí 33 miliárd dolárov
Zdroj: Reuters

Americká ropná spoločnosť Chevron sa dohodla na prevzatí konkurenta Anadarko Petroleum za 33 miliárd dolárov v hotovosti a akciách.

Oznámila to dnes firma. Predpokladá sa, že transakcia, ktorú ešte musia schváliť akcionári a regulátori, bude dokončená v druhej polovici roka.

Akcionári spoločnosti Anadarko Petroleum podľa dohody za každú svoju akciu obdržia 16,25 dolára v hotovosti a 0,3869 akcie Chevronu, napísal server CNBC.

Ponuka ohodnocuje jednu akciu firmy Anadarko Petroleum na 65 dolárov. Zahŕňa tak prémiu 39 percent ku štvrtkovej záverečnej cene akcií na burze. Po oznámení dohody sa cena akcií Anadarko zvýšila zhruba o tretinu, zatiaľ čo akcie Chevronu strácali 1,5 percenta, píše agentúra Reuters.

Chevron v rámci dohodnutej transakcie plánuje vydať okolo 200 miliónov nových akcií a vyplatiť zhruba osem miliárd dolárov v hotovosti. Spolu s firmou Anadarko prevezme aj jej dlh okolo 15 miliárd dolárov, upozornil denník The Wall Street Journal.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.