Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.04.2019, 09:34

Ceny ropy sa držia okolo polročných maxím

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent vzrástla na 74,40 dolára (66,13 eura) za barel.

Ceny ropy sa držia okolo polročných maxím
Zdroj: Reuters

Ceny ropy sa naďalej držia v blízkosti šesťmesačných maxím. Na trhy totiž stále pôsobia informácie z USA, že výnimky na dovoz ropy z Iránu, ktoré v novembri poskytli niektorým krajinám, od mája už poskytovať nebudú.

Americká vláda tak dala najavo, že každá krajina, ktorá bude od mája dovážať ropu z Iránu, musí počítať so sankciami Washingtonu.

​Predtým než americký prezident Donald Trump minulý rok odstúpil od jadrovej dohody medzi Teheránom a svetovými mocnosťami a zaviedol sankcie voči Iránu, bola blízkovýchodná krajina štvrtým najväčším producentom Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC).

Denne produkovala približne tri milióny barelov (1 barel = 159 litrov) suroviny. V apríli však vývoz dosiahol menej než jeden milión barelov denne.

Podľa niektorých analytikov by však ceny ropy nemali ísť extrémne vysoko, keďže výpadok ropy z Iránu môžu vykompenzovať iní producenti s dostatkom voľných kapacít.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v júni vzrástla do 7.22 h SELČ oproti predchádzajúcej uzávierke o 36 centov na 74,40 dolára (66,13 eura) za barel.

V priebehu pondelkového obchodovania dosiahla 74,52 dolára za barel, čo bola najvyššia hodnota za posledných zhruba šesť mesiacov.

Cena americkej ľahkej ropy WTI sa zvýšila až na 65,95 dolára za barel. To bola najvyššia hodnota od októbra minulého roka.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.