Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.04.2019, 10:05

Čínsky rival Starbucksu mieri na burzu, chce získať 800 miliónov dolárov

Spoločnosť Luckin Coffee bola založená v polovici roku 2017.

Čínsky rival Starbucksu mieri na burzu, chce získať 800 miliónov dolárov
Zdroj: Reuters

Čínsky reťazec kaviarní Luckin Coffee, ktorý plánuje vystriedať amerického konkurenta Starbucks na čele čínskeho trhu, plánuje uviesť svoje akcie na americkú burzu Nasdaq. Podľa zdrojov agentúry Reuters by firma chcela v rámci tejto primárnej ponuky akcií získať až 800 miliónov dolárov.

Spoločnosť tento týždeň o plánovanej primárnej ponuke informovala americkú Komisiu pre cenné papiere a burzy (SEC). Nezverejnila však, koľko akcií chce investorom ponúknuť.

Chce získať 800 miliónov dolárov

Zdroje agentúry Reuters oboznámené so situáciou uviedli, že Luckin chce predajom akcií, ktorý by sa mal uskutočniť v máji, získať 500 až 800 miliónov dolárov. To by predstavovalo zatiaľ najväčšiu primárnu emisiu čínskych akcií v USA v tomto roku. 

Podľa ďalšieho zdroja firma usiluje o to, aby primárna ponuka akcií ohodnotila celý podnik na štyri až päť miliárd dolárov.

Prevádzkuje cez 2300 kaviarní

Spoločnosť Luckin Coffee bola založená až v polovici roku 2017. V súčasnosti prevádzkuje 2370 kaviarní v 28 čínskych mestách a v tomto roku plánuje otvoriť ďalších 2500 kaviarní.

Luckin Coffee vsádza na stúpajúcu spotrebu kávy v Číne, ktorá sa podľa jej údajov v uplynulých piatich rokoch takmer zdvojnásobila. Vlani sa podľa podniku v krajine vypilo 8,7 miliardy šálok kávy, zatiaľ čo v roku 2013 to bolo iba 4,4 miliardy. Do roku 2023 počíta firma s nárastom spotreby na 15,5 miliardy šálok.

Spoločnosť Luckin Coffee je zatiaľ v dôsledku nákladov na expanziu stratová, za minulý rok prerobila vyše 475 miliónov dolárov. Firma varovala, že by v dohľadnej budúcnosti mohla ďalej vykazovať straty.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.