Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.04.2019, 11:59

Strata Tesly zaskočila trh. Automobilka za štvrťrok prerobila 702 miliónov dolárov

Generálny riaditeľ Elon Musk pritom minulý rok predpovedal štvrťročné zisky v budúcnosti.

Strata Tesly zaskočila trh. Automobilka za štvrťrok prerobila 702 miliónov dolárov
Zdroj: Reuters

Americký výrobca elektromobilov Tesla vykázal za 1. štvrťrok 2019 prekvapujúco veľkú stratu 702,1 milióna dolára (626,37 milióna eur).

Dôvodom bol pokles predaja jeho elektromobilov. Zdá sa, že dopyt po nich slabne. Odbyt sa za tri mesiace do konca marca znížil o 31 percent oproti predchádzajúcemu kvartálu.

Tesla varovala pred stratou po tom, čo v minulom roku po prvý raz vo svojej 15-ročnej histórii zaznamenala dva štvrťročné zisky po sebe.

Po vylúčení jednorazových položiek a kompenzácií vykázala Tesla v 1. štvrťroku 2019 stratu 2,90 dolára na akciu, čo je horšie ako odhady Wall Street. Analytici, ktorých oslovila spoločnosť FactSet, totiž očakávali stratu 1,15 dolára na akciu.

Celkové tržby pritom vzrástli medziročne o 33 percent na 4,5 miliardy dolárov. Zaostali však za odhadom analytikov, ktorí počítali s tržbami 5,42 miliardy dolárov.

Generálny riaditeľ Elon Musk pritom minulý rok predpovedal štvrťročné zisky v budúcnosti. Tesla však mala problémy so znižovaním nákladov na najpredávanejší elektromobil Model 3.

Spoločnosť uviedla, že ukončila štvrťrok s hotovosťou vo výške 2,2 miliardy dolárov, čo je o 1,5 miliardy dolárov menej ako na konci minulého roka. Tesla pripísala pokles financií nákladom na splatenie dlhopisov v hodnote 920 miliónov dolárov a zvýšeniu počtu vozidiel, ktoré boli na konci štvrťroka ešte len na ceste ku klientom kvôli meškaniu lodnej dopravy, najmä v Európe a Číne. Tým sa jej príjmy z ich predaja posunuli na neskôr.

Tesla vyrobila v uplynulom kvartáli približne 63.000 vozidiel typu Model 3, čo predstavuje nárast o 3 % oproti vlaňajšku, ale menej, ako sa očakávalo.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.