Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.04.2019, 13:26

Rebríček búrz má nečakaného víťaza. Zhodnocoval o 26 percent

Žiadny iný z hlavných indexov svetových búrz tento rok neposkytuje investorom také zhodnotenie.

Rebríček búrz má nečakaného víťaza. Zhodnocoval o 26 percent
Zdroj: Reuters

Grécka burza je najvýnosnejším akciovým trhom tohto roku. Uviedol to Lukáš Kovanda, hlavný ekonóm Czech Fund Praha s odvolaním sa na údaje agentúry Bloomberg.

Globálny rebríček búrz, ktoré tento rok najlepšie zhodnocujú peniaze investorov, má podľa neho nečakaného víťaza - Aténsku burzu.

Jej kľúčový burzový ukazovateľ, index Athex Composite, vo štvrtok krátko predpoludním zhodnocoval oproti situácii na Nový rok o 26 percent. Žiadny iný z hlavných indexov svetových búrz tento rok neposkytuje investorom také zhodnotenie.

Až na druhom mieste sa nachádza hlavný index šanghajskej burzy Shanghai Composite. Ten v tomto roku "pridáva" 25,3 percenta. Práve šanghajská burza až do stredy bola na čele rebríčka.

Avšak vo štvrtok sa v Číne akciové trhy prudko prepadli. Zásadným dôvodom prepadu je, že čínska vláda sa zdráha vypočuť volanie trhu po ešte masívnejšej finančnej injekcii a ďalších stimuláciách čínskej ekonomiky.

Peking volí opatrnosť, pretože sa obáva dopadov ďalšieho zadlžovania, ku ktorému by stimulačné opatrenia a injekcie viedli. Už teraz je celkové zadlženie čínskej ekonomiky na úrovni 300 percent hrubého domáceho produktu (HDP).

Tohtoročná úspešnosť aténskej burzy – úspešnosť v svetovom meradle, je ďalším dôkazom, že Grécku sa darí pomaly "znormálňovať" fungovanie svojej ekonomiky.

​Dlhová kríza v nej však zanechala hlbokú stopu, ktorá bude viditeľná minimálne do roku 2032. Vtedy by sa výkon gréckej ekonomiky (meraný ukazovateľom HDP na obyvateľa) mal dostať na úroveň jej predkrízového výkonu z roku 2008.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.