Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.04.2019, 09:34

Amazon trhol ďalší rekord, jeho čistý zisk stúpol na 3,56 miliardy dolárov

Zisk prekonal odhady analytikov a na rekorde je už štvrtý štvrťrok za sebou.

Amazon trhol ďalší rekord, jeho čistý zisk stúpol na 3,56 miliardy dolárov
Zdroj: Reuters

Americká spoločnosť Amazon v prvom štvrťroku zvýšila čistý zisk medziročne o 125 percent na rekordných 3,56 miliardy dolárov.

Zisk prekonal odhady analytikov a na rekorde je už štvrtý štvrťrok za sebou. Tržby internetového predajcu a prevádzkovateľa cloudových služieb sa zvýšili o 17 percent na 59,7 miliardy dolárov, rástli ale pomalšie a ich odhad pre druhý štvrťrok zaostal za očakávaním.

Zisk na akciu predstavoval za prvé tri mesiace roka 7,09 dolára, zatiaľ čo analytici v ankete spoločnosti Zacks Investment Research očakávali zisk 4,61 dolára na akciu. Firma ťažila z expanzie cloudových služieb, vzrástli jej príjmy z internetovej reklamy a naďalej sa darilo internetovému predaju v Severnej Amerike.

Vlajková loď Amazonu, webová platforma AWS, ktorá predáva cloudové služby firmám, zvýšila tržby o 41 percent na 7,7 miliardy dolárov.

Pod kontrolou rast nákladov

Prevádzkový zisk tejto divízie potom stúpol o 59 percent na 2,2 miliardy dolárov. Amazonu sa tiež začína dariť dostať pod kontrolu rast nákladov - v období od januára do marca vzrástli o 12,6 percenta, na pomery spoločnosti málo.

Finančný riaditeľ Brian Olsavsky po zverejnení štvrťročných výsledkov oznámil, že firma sa chystá v rámci služby Amazon Prime skrátiť garantovanú dobu dodania na jeden deň z existujúcich dvoch dní. Najprv v USA a neskôr na celom svete. Investovať chce do tohto projektu 800 miliónov dolárov.

Akcie firmy spevnili

V aktuálnom štvrťroku počíta Amazon s rastom tržieb do pásma 59,5 miliardy až 63,5 miliardy dolárov. To je medzi 13 a 20 percentami. Analytici očakávajú tržby 62,53 miliardy dolárov.

Akcie firmy, ktorá sídli v Seattli, po zverejnení výsledkov spevnili asi o jedno percento, od začiatku roka už pridali asi 27 percent, pripomenula agentúra AP. Trhová hodnota spoločnosti sa vyšplhala na 936 miliárd dolárov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.