Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.05.2019, 09:18

Pokles na Wall Street sa zrýchlil, panujú obavy z obchodnej vojny

Ak bude Dow Jones pokračovať v nastúpenom kurze, mohol by klesnúť najnižšie od februára.

Pokles na Wall Street sa zrýchlil, panujú obavy z obchodnej vojny
Zdroj: Reuters

Obavy investorov z vyostrenia obchodnej vojny medzi USA a Čínou majú negatívny vplyv na burzy. Pokles na Wall Street, ktorý sa spustil začiatkom mája, sa vo štvrtok zrýchlil.

Ak bude kľúčový americký index Dow Jones Industrial Average pokračovať v páde, hrozí, že sa dostane na najnižšiu úroveň od februára.

Dow Jones stratil vo štvrtok 1,11 percenta a uzavrel na úrovni 25.490,47 bodu. Index zmazal časť strát až v poslednej hodine obchodovania. Ak bude Dow Jones pokračovať v nastúpenom kurze, mohol by klesnúť najnižšie od februára.

Bezpečný prístav v dlhopisoch

Investori, ktorých rizikový apetít sa výrazne zmenšil, odchádzajú od akcií a hľadajú bezpečný prístav v štátnych dlhopisoch. Desaťročné americké štátne dlhopisy posilnili a dostali sa najvyššie od jesene 2017.

"Čoraz viac sa vzďaľujeme obchodnej dohode medzi USA a Čínou," uviedol analytik investičnej banky Goldman Sachs David Mericle. Dodal, že na jej miesto nastúpil "mix z ciel a necolných opatrení".

Situácia eskaluje

Peking môže na sankcie USA odpovedať novými clami a môže sťažiť podnikanie amerických firiem v Číne. "Situácia čoraz viac eskaluje," uviedol Mericle.

Širší index S&P 500 sa vo štvrtok znížil o 1,19 % na 2822,24 bodu a technologický index Nasdaq Composite o 1,58 percenta na 7628,29 bodu.

Vo štvrtok pokračovali v poklese aj ceny ropy, pričom americká ropa WTI zlacnela prvýkrát od konca marca pod 60 dolárov (53,86 eura) za barel (159 litrov). To malo negatívny vplyv na akcie veľkých ropných koncernov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.