Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.05.2019, 16:21

Dopyt investorov po zlate stúpol, jeho cena je na dvojtýždňovom maxime

Dôvodom sú obavy o svetovú ekonomiku.

Dopyt investorov po zlate stúpol, jeho cena je na dvojtýždňovom maxime
Zdroj: Reuters

Cena zlata sa dnes vyšplhala na dvojtýždňové maximum v tesnej blízkosti 1300 dolárov za trojskú uncu (oz; 31,1 gramu).

Plán amerického prezidenta Donalda Trumpa uvaliť clo na všetky dovozy z Mexika totiž posilnil obavy o svetovú ekonomiku a podporil dopyt investorov po zlate. To je považované za bezpečnú investíciu práve v období neistoty.

Okolo 15:30 SELČ vykazovala cena zlata nárast asi o 0,7 percenta na 1298 dolárov za trojskú uncu. Počas dňa vystúpila až na 1299,21 dolára za trojskú uncu, čo je najvyššia úroveň od 15. mája.

Trump vo štvrtok oznámil, že od 10. júna bude celý dovoz z Mexika zaťažený päťpercentným clom. Chce tak krajinu prinútiť, aby zastavila prílev migrantov do Spojených štátov. Ak sa migračná kríza nepodarí ani tak zmierniť, plánuje Trump clo zvyšovať, od 1. októbra by tak predstavovalo 25 percent.

"Trumpova hrozba ohľadom amerických ciel voči Mexiku vyvolala na trhu určité obavy," uviedol analytik David Song zo spoločnosti DailyFX.

Cenu zlata podporuje aj rastúce očakávanie, že americká centrálna banka (Fed) by mohla prikročiť k zníženiu úrokových sadzieb. To by zmiernilo nevýhodu zlata proti investíciám, ktoré prinášajú úroky.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.