Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.06.2019, 11:51

Visa a Mastercard čelia novému rivalovi. Čínsky gigant začne ponúkať svoje platobné karty v Európe

Na európsky trh vkročila China UnionPay pred desiatimi rokmi ako služba pre čínskych turistov.

Visa a Mastercard čelia novému rivalovi. Čínsky gigant začne ponúkať svoje platobné karty v Európe
Zdroj: Reuters

Čínsky vydavateľ platobných kariet China UnionPay začne ponúkať svoje debetné aj kreditné karty na európskom trhu. Štátom kontrolovaný gigant, ktorý je najväčším vydavateľom platobných kariet na svete, tak pokračuje v expanzii v súboji s americkými podnikmi Visa a Mastercard, napísal denník Financial Times (FT).

V spolupráci s britským startupom Tribe Payments spoločnosť China UnionPay umožní bankám a finančne technologickým (takzvaným fintech) firmám ponúkať od júna svoje značkové karty podnikom i jednotlivcom.

Čínsky podnik už vlani uviedol, že pre plánovanú expanziu po Európe nepotrebuje licenciu, pretože karty budú vydávané tretím stranám, ako sú práve banky a fintech firmy. Transakcie budú spracovávať na túto oblasť špecializované spoločnosti ako je Tribe.

Spoločnosť, ktorá bola založená v roku 2002, v poslednej dobe expanduje po svete, najmä v Ázii. Jej platobné karty prijíma viac ako 41 miliónov obchodných firiem a dva milióny bankomatov v 170 krajinách.

Len v Číne, kde má prakticky monopolné postavenie, firma vydala šesť miliárd platobných kariet. To je viac ako Visa a MasterCard dohromady.

Na európsky trh vkročila firma pred desiatimi rokmi ako služba pre čínskych turistov. Dnes jej platobné karty prijíma 60 percent obchodníkov a bankomatov v regióne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.