Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.06.2019, 12:51

Zlato profituje z viacerých faktorov, jeho cena je najvyššia za viac než rok

Cena za uncu (31,1 gramu) zlata sa dostala až na po 1358 dolárov.

Zlato profituje z viacerých faktorov, jeho cena je najvyššia za viac než rok
Zdroj: Reuters

Veľké politické riziká a oslabenie rastu globálnej ekonomiky podporujú bezpečné investície, ako sú napríklad zlato alebo dlhopisy. Cena zlata v piatok zrástla a dostala sa na najvyššiu úroveň za viac než jeden rok.

Cena za uncu (31,1 gramu) zlata sa dostala až na po 1358 dolárov. To je najviac od apríla 2018. Cena v eurách predstavovala 1203 eur, čo je dokonca najviac od apríla 2017.

Zlato aktuálne profituje z viacerých faktorov. Jedným z nich je zníženie rizikového apetítu investorov, ktorí sú opatrnejší, čo sa prejavuje aj na oslabení akcií.

Dopyt po bezpečných aktívach je vysoký z dôvodu politických rizík, ako je napríklad napätie medzi USA a Iránom alebo obchodný konflikt medzi USA a Čínou.

K tomu je potrebné pripočítať klesajúce úroky na kapitálovom trhu, čo zmenšuje úrokovú nevýhodu zlata. Zlato totiž na rozdiel od ostatných bezpečných aktív, ako sú napríklad dlhopisy, neprináša pravidelné výnosy.

V prípade poklesu úrokov na kapitálovom trhu sa znižuje aj táto nevýhoda zlata. Dôvodom klesania úrokov je takisto nárast neistoty investorov. K tomu je potrebné ešte pripočítať spomalenie rastu globálnej ekonomiky.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.