Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.06.2019, 12:36 Aktualizované dňa 18.06.2019 o 14:30

Facebook odhalil podrobnosti o svojej kryptomene, spustí ju o rok

Facebook je najväčšou internetovou sociálnou sieťou na svete.

Internetová spoločnosť Facebook dnes oficiálne predstavila plány na vytvorenie novej digitálnej meny s názvom Libra. Spustiť ju plánuje v prvej polovici budúceho roka.

Facebook je najväčšou internetovou sociálnou sieťou na svete. Plánovaná digitálna mena je súčasťou snahy podniku o expanziu v oblasti internetového obchodu a globálnych platieb, napísala agentúra Reuters. 

Facebook spoločne s niekoľkými partnermi vytvoril asociáciu, ktorá bude novú menu spravovať.

Súčasťou asociácie sú napríklad vydavatelia platobných kariet Mastercard a Visa, platobné platforma PayPal, internetová aukčná sieň eBay či alternatívne taxislužba Uber.

Asociácia, ktorá má teraz 28 členov, sídli vo Švajčiarsku a spoločnosť Facebook v nej nemá žiadne zvláštne postavenie. Manažér spoločnosti Facebook David Marcus, ktorý je za projekt zodpovedný, dúfa, že v okamihu spustenia novej meny už bude mať asociácia viac než stovku členov.

​Facebook tiež založil dcérsku firmu, ktorá bude ponúkať digitálne peňaženku s názvom calibra umožňujúci ľuďom novú digitálnu menu používať.

Calibra bude prepojená s komunikačnými platformami Messenger a WhatsApp spoločnosti Facebook, ktoré majú cez miliardu užívateľov, upozornila agentúra Reuters.

Libra bude podobne ako najznámejšia digitálna mena bitcoin založená na technológii blockchain. Ide o druh decentralizovanej databázy, ktorá uchováva neustále sa rozširujúci počet záznamov, ktoré sú chránené proti neoprávnenému zásahu.

Na rozdiel od bitcoinu by však libra mala byť podložená reálnymi finančnými aktívami, čo by malo zabrániť výkyvom jej hodnoty. "Ak si kúpite libru za 50 dolárov, vašich 50 dolárov poputuje do librových rezerv," uviedol Marcus. Uistil tiež, že firma Facebook nebude mať prístup k údajom o transakciách s novou menou.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.