Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.07.2019, 13:23 Aktualizované dňa 02.07.2019 o 13:54

Ropný kartel sa dohodol na obmedzení ťažby ropy, chce vyhnať ceny nahor

Cieľom dohody je podporiť ceny ropy a obmedziť nadbytočné dodávky suroviny na trh.

Ropný kartel sa dohodol na obmedzení ťažby ropy, chce vyhnať ceny nahor
Zdroj: Reuters

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a jej spojenci sa dohovorili na predĺžení dohody o znížení ťažby ropy o deväť mesiacov, čo znamená do konca marca budúceho roka. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.

Dohoda bola pôvodne dojednaná iba na prvú polovicu tohto roka, jej predĺženie už v pondelok schválili predstavitelia kartelu OPEC.

Dnes sa konalo zasadnutie rozšírenej skupiny označovanej OPEC +, do ktorej okrem členov kartelu patrí aj Rusko a ďalší spojenci OPEC-u. Saudskoarabský minister energetiky Chálid Fálih podľa agentúry Bloomberg uviedol, že predĺženie dohody schválili všetky krajiny OPEC +.

Cieľom dohody je podporiť ceny ropy a obmedziť nadbytočné dodávky suroviny na trh.

Zástupcovia skupiny OPEC + dnes takisto odsúhlasili dokument o dlhodobej spolupráci. Podľa ruského ministra energetiky Alexandra Novaka dokument vytvára platformu pre pravidelné diskusie.

OPEC a jeho spojenci začali s koordinovaným znižovaním ťažby v roku 2017, aby tak zabránili prudkému prepadu cien ropy po náraste ťažby v USA. Spojené štáty už prekonali Rusko aj Saudskú Arábiu a stali sa najväčším producentom ropy na svete.

Vlani v decembri sa OPEC a jeho spojenci dohodli na znížení dodávok ropy na trh zhruba o 1,2 milióna barelov denne. Samotný OPEC sa zaviazal znížiť ťažbu o 812-tisíc barelov denne a jeho spojenci o ďalších 383-tisíc barelov denne.

Dohoda bola dojednaná na prvých šesť mesiacov tohto roka, jej pôvodná doba platnosti tak v nedeľu vypršala.

Cena severomorskej ropy Brent od začiatku tohto roka vzrástla o viac ako štvrtinu, teraz sa pohybuje okolo 65 dolárov za barel.

Podľa analytikov by sa však ceny mohli dostať pod zvýšený tlak vzhľadom na spomaľovanie rastu svetovej ekonomiky, najmä vplyvom obchodného sporu medzi USA a Čínou, a tiež kvôli vysokej ťažbe v Spojených štátoch, ktoré sa k dohode o obmedzení dodávok nepripojili.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.