Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.07.2019, 12:01

Bitcoin v pondelok klesol o viac ako desať percent. Panujú obavy zo zásahu voči digitálnym menám

Bitcoin v pondelok ráno klesol na 9855 dolárov.

Bitcoin klesol o viac ako desať percent na dvojtýždenné minimum. Dôvodom sú rastúce obavy z tvrdého zákroku proti digitálnym menám vzhľadom na čoraz rozsiahlejšie skúmanie libry, plánovanej digitálnej meny sociálnej siete Facebook.

Bitcoin v pondelok ráno klesol o 11,1 percenta na 9855 dolárov, čo bola jeho najnižšia hodnota od 2. júla.

Politici a finančné regulačné úrady na celom svete vyzvali na preskúmanie a kontrolu libry, ktorá vyvoláva celú škálu obáv - od ochrany spotrebiteľov a ich súkromia až po potenciálne systémové riziká vzhľadom na globálny dosah Facebooku, giganta medzi sociálnymi médiami.

Trump kritizoval digitálne meny

Americký prezident Donald Trump minulý týždeň kritizoval bitcoin, libru i ďalšie digitálne meny. A vyzval, aby firmy s nimi spojené požiadali o bankové práva a podriadili sa americkým a globálnym predpisom.

Bitcoin, ktorý pôvodne nereagoval na Trumpove poznámky, prudko klesol po tom, čo šéf americkej centrálnej banky Fed Jerome Powell vyzval na zastavenie projektu libry, kým sa nevyriešia obavy o súkromie a z prania špinavých peňazí.

Postoje oboch amerických predstaviteľov tak zvýšili riziko, že USA sa v prípade libry pokúsia nejakým spôsobom zasiahnuť, domnievajú sa analytici.

Libra priťahuje pozornosť

Fakt, že libra priťahuje čoraz väčšiu pozornosť, podčiarkli kroky japonských úradov. Tie už vytvorili pracovnú skupinu, ktorá sa má zaoberať možným vplyvom libry na menovú politiku a finančnú reguláciu.

Predstaviteľ Európskej centrálnej banky Benoit Coeure má predniesť predbežnú správu na túto tému na stretnutí ministrov financií skupiny G7 tento týždeň v Chantilly, severne od Paríža.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.