Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.07.2019, 14:24

Popularita zlata stúpa. Jeho cena je navyššie za šesť rokov

Za vývojom je niekoľko faktorov.

Popularita zlata stúpa. Jeho cena je navyššie za šesť rokov
Zdroj: Reuters

Cena zlata dnes vystúpila na najvyššiu úroveň za šesť rokov. Hore cenu tlačí predovšetkým napätie na Blízkom východe a vyhliadky na zníženie úrokových sadzieb v Spojených štátoch.

Zlato prvýkrát od mája 2013 prekonalo hranicu 1450 dolárov za trojskú uncu (oz; 31,1 gramu). Počas dopoludnia sa cena znížila zhruba na 1439 dolárov. Od vlaňajšieho augusta cena tohto kovu stúpla už o 25 percent a nárastom tak predbehol väčšinu iných aktív.

Za vývojom je niekoľko faktorov. Jedným je predpoklad hraničiaci s istotou, že americká centrálna banka (Fed) na júlovom zasadnutí zníži úrokové sadzby.

To by bolo inflačné a zlato je v takých časoch vnímané ako nástroj uchovania hodnoty. Hovorí sa dokonca o tom, že americká centrálna banka by mohla znížiť náklady na výpožičky o pol percentuálneho bodu a nie o obvyklú štvrtinu, píše denník The Guardian.

Popularita zlata stúpa tiež vďaka prudkému nárastu cien vládnych dlhopisov na rekordné maximum. S niektorými z nich sa teraz obchoduje pri záporných výnosoch, čo znamená, že investori majú istotu, že ak si podržia dlh až do splatnosti, prídu o peniaze.

Zlato, ktoré je považované za bezpečnú investíciu v období neistoty, ťaží aj z rastu geopolitického napätia. V poslednej dobe ho podporili útoky na ropné tankery na Blízkom východe a najnovšie oznámenia amerického prezidenta Donalda Trumpa, podľa ktorého americká vojenská loď pri Hormuzského prielivu zostrelila iránsky bezpilotný stroj.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.