Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.07.2019, 14:24

Popularita zlata stúpa. Jeho cena je navyššie za šesť rokov

Za vývojom je niekoľko faktorov.

Popularita zlata stúpa. Jeho cena je navyššie za šesť rokov
Zdroj: Reuters

Cena zlata dnes vystúpila na najvyššiu úroveň za šesť rokov. Hore cenu tlačí predovšetkým napätie na Blízkom východe a vyhliadky na zníženie úrokových sadzieb v Spojených štátoch.

Zlato prvýkrát od mája 2013 prekonalo hranicu 1450 dolárov za trojskú uncu (oz; 31,1 gramu). Počas dopoludnia sa cena znížila zhruba na 1439 dolárov. Od vlaňajšieho augusta cena tohto kovu stúpla už o 25 percent a nárastom tak predbehol väčšinu iných aktív.

Za vývojom je niekoľko faktorov. Jedným je predpoklad hraničiaci s istotou, že americká centrálna banka (Fed) na júlovom zasadnutí zníži úrokové sadzby.

To by bolo inflačné a zlato je v takých časoch vnímané ako nástroj uchovania hodnoty. Hovorí sa dokonca o tom, že americká centrálna banka by mohla znížiť náklady na výpožičky o pol percentuálneho bodu a nie o obvyklú štvrtinu, píše denník The Guardian.

Popularita zlata stúpa tiež vďaka prudkému nárastu cien vládnych dlhopisov na rekordné maximum. S niektorými z nich sa teraz obchoduje pri záporných výnosoch, čo znamená, že investori majú istotu, že ak si podržia dlh až do splatnosti, prídu o peniaze.

Zlato, ktoré je považované za bezpečnú investíciu v období neistoty, ťaží aj z rastu geopolitického napätia. V poslednej dobe ho podporili útoky na ropné tankery na Blízkom východe a najnovšie oznámenia amerického prezidenta Donalda Trumpa, podľa ktorého americká vojenská loď pri Hormuzského prielivu zostrelila iránsky bezpilotný stroj.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.