Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.07.2019, 08:28

Deutsche Bank vykázala stratu tri miliardy eur. Dôvodom je reštrukturalizácia

Doterajšie náklady na reštrukturalizáciu predstavovali 3,4 miliardy eur.de.

Deutsche Bank vykázala stratu tri miliardy eur. Dôvodom je reštrukturalizácia
Zdroj: Reuters

Najväčšia nemecká banka Deutsche Bank spadla v druhom štvrťroku do straty 3,15 miliardy eur zo zisku 401 miliónov eur pred rokom.

​Tento vývoj je podľa dnešného oznámenia banky dôsledkom nákladov na reštrukturalizáciu, bez nich by banka bola zisková vo výške 231 miliónov eur. Doterajšie náklady na reštrukturalizáciu predstavovali 3,4 miliardy eur.

Avšak keď Deutsche Bank začiatkom júla predstavila plán reštrukturalizácie, počítala s kvartálne stratou 2,8 miliardy eur.

Kvôli reštrukturalizácii majú banke vzniknúť do roku 2022 mimoriadne náklady 7,4 miliardy eur a jej výplatná listina sa má skrátiť o zhruba 18-tisíc mien. Oznámenie o prepustení alebo o zmene pozície vo firme už dostalo viac ako 900 zamestnancov.

Banka už v reštrukturalizácii značne pokročila. "Podstatná časť našich nákladov na reštrukturalizáciu sa prejavila už v druhom štvrťroku," povedal generálny riaditeľ Christian Sewing.

Celkové tržby sa banke v štvrťroku znížili o šesť percent na 6,2 miliardy eur, pričom tržby dôležitej divízie obchodovania s dlhopismi klesli o štyri percentá.

Tržby z predaja akcií a výnosy z obchodovania klesli o 32 percent. Banka predpokladá, že tohtoročné tržby budú nižšie ako za rok 2018.

Deutsche Bank je popri amerických JPMorgan Chase, Bank of America a Citigroup považovaná za jeden z najdôležitejších finančných domov v rámci globálneho finančného systému.

V posledných rokoch sa však stretáva so stratami a nevyhýbajú sa jej ani škandály. V roku 2017 dostala banka pokutu 7,2 miliardy dolárov za nekalé praktiky pri predaji hypotekárnych cenných papierov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.