Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.07.2019, 18:14

Investori netrpezlivo čakajú na kľúčové rozhodnutie Fedu, libra zatiaľ padá

Finančné trhy počítajú s tým, že Fed prvýkrát po vyše desiatich rokoch zníži svoju kľúčovú sadzbu.

Investori netrpezlivo čakajú na kľúčové rozhodnutie Fedu, libra zatiaľ padá
Zdroj: Reuters

Spoločná európska mena prakticky stagnuje. V utorok neskoro popoludní sa predávala po 1,1145 USD, teda len o niečo vyššie než ráno.

Európska centrálna banka (ECB) stanovila v utorok referenčný kurz na 1,1154 (v pondelok: 1,1119) USD/EUR. To znamená, že dolár stál 0,8965 (0,8994) eura.

Obchodovanie medzi eurom a dolárom nemá jasné smerovanie. Investori teraz predovšetkým čakajú na stredajší (31. 7.) večer, keď americká centrálna banka (Fed) oznámi rozhodnutie týkajúce sa nastavenia menovej politiky.

Finančné trhy vo všeobecnosti počítajú s tým, že Fed prvýkrát po vyše desiatich rokoch zníži svoju kľúčovú sadzbu. Dôvodom sú oslabovanie globálnej ekonomiky a obchodné spory.

Pod veľkým tlakom zostáva britská libra, ktorá je podľa agentúry Bloomberg aktuálne najvolatilnejšou menou skupiny dôležitých mien G10. Dôvodom je nárast rizika, že Británia opustí Európsku úniu (EÚ) bez dohody. Kurz libry padol na najnižšiu úroveň od marca 2017, keď v utorok jej kurz klesol až na 1,2120 USD/GBP.

Libra od vymenovania Borisa Johnsona za britského premiéra pred týždňom oslabila o 3,6 centa. Od hlasovania Britov za vystúpenie z EÚ v roku 2016 kurz libry padol o 28 centov, čo je jeden z najprudších poklesov, ktorý britská mena zaznamenala v posledných desaťročiach.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.