Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.08.2019, 11:32

Nová zbraň Číny proti USA: Peking otvoril ďalší front, začala sa menová vojna

Podľa čínskych úradníkov zaoberajúcich sa vyjednávaním Trumpovo oznámenie šokovalo Peking.

Nová zbraň Číny proti USA: Peking otvoril ďalší front, začala sa menová vojna
Zdroj: Reuters

Čína reaguje na nové americké clá, ktoré by sa mali dotknúť takmer všetkého jej vývozu do Spojených štátov.

Peking dnes domácu menu jüan oslabil na najnižšiu hodnotu za viac ako desať rokov a požiadal štátne spoločnosti, aby pozastavili dovoz poľnohospodárskych produktov z USA, napísala agentúra Bloomberg.

​Americký prezident Donald Trump minulý týždeň oznámil uvalenie ciel desať percent na tovar z Číny, ktorého ročná hodnota dovozu do USA činí 300 miliárd dolárov.

Clá majú začať platiť od 1. septembra. Po novom tak bude clami zaťažený takmer všetok dovoz z Číny. Trump prišiel s týmto krokom len krátko po tom, čo obe strany obnovili rokovania, ktoré majú zastaviť obchodnú vojnu. Tá otriasla finančnými trhmi a ohrozuje globálny ekonomický rast.

Trump šokoval Peking

Podľa čínskych úradníkov zaoberajúcich sa vyjednávaním Trumpovo oznámenie šokovalo Peking, ktorý sľúbil odplatu. Teraz tak Čína prichádza s krokmi týkajúcimi sa oblastí, ktoré Trump tvrdo kritizuje - nepoctivé ovplyvňovanie kurzu meny kvôli pomoci vývozcom a nedodržanie sľubu, že Čína bude nakupovať viac amerických plodín.

"Je to jeden z najhorších scenárov," povedal šéf výskumu ázijských finančných trhov v Rabobank Michael Every. Podľa neho na trhoch najprv dôjde k výpredajom, potom sa Trump prebudí a situácia sa oveľa viac zhorší. V reakcii na správu akcie v Ázii a meny rozvíjajúcich sa krajín klesli a investori naopak kupovali japonský jen, americké štátne dlhopisy a zlato.

Čína dnes prvýkrát po 11 rokov nechala jüan prelomiť politicky citlivú úroveň sedem jüanov za dolár. To naznačuje, že by Čína mohla využiť devalváciu ako zbraň v obchodnej vojne s Washingtonom. Podľa analytikov to otvára nový front v obchodnom vojnovom stave, a tou je menová vojna.

Z výmenného kurzu urobili zbraň

Jüan oslabil na 7,0267 za dolár, najnižšie od februára 2008, a prvýkrát od decembra je slabší ako 6,9 za dolár. Takzvaný offshore jüan, s ktorým sa môže voľne obchodovať v zahraničí, oslabil o takmer dve percentá na rekordné minimum.

Prelomenie úrovne sedem jüanov za dolár je podľa ekonóma Macquarie Securities Larryho Hua spôsobené viacerými faktormi. Patrí medzi ne eskalácia obchodnej vojny, spomalenie čínskej ekonomiky a ochota čínskej centrálnej banky PBOC tolerovať vyššiu nestabilitu jüanu.

​PBOC pripisuje vývoj kurzu ochranárstvu a očakávaniu dodatočných ciel na čínsky tovar. Súčasne však tvrdí, že je stále schopná udržať menu stabilnú.

Analytik Capital Economics Julian Evans-Pritchard dodáva, že pri spojení dnešnej devalvácie s obnovením hrozby ciel je zrejmé, že PBOC urobila z výmenného kurzu zbraň. Skutočnosť, že Čína nechala menu prelomiť hranicu siedmich jüanov naznačuje, že opustila nádej na obchodnú dohodu, dodal.

Pokles dolára však nie je pre Čínu bez rizika. V polovici roka 2015 vyvolala devalvácia odliv kapitálu a destabilizovala globálne trhy. Prísnejšia kontrola kapitálu v súčasnosti by však mohla tentoraz odlivu zabrániť. Lacnejšia mena by tiež mohla spustiť ďalšiu odvetu od amerického prezidenta, ktorý už niekoľkokrát varoval, že clá môže ďalej zvýšiť.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.