Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.08.2019, 11:07

Obavy nad čínskym manévrom. Prečo sa Američania sťažujú a o čo ide v obchodnej vojne Číne?

  • Čínsky jüan pokračuje v poklese.
  • Čínska centrálna banka tvrdí, že pokles domácej meny je ovplyvnený trhovými silami.
  • Americkí predstavitelia sa sťažujú, že slabý jüan poškodzuje zahraničných konkurentov.
Obavy nad čínskym manévrom. Prečo sa Američania sťažujú a o čo ide v obchodnej vojne Číne?
Zdroj: Reuters

Čínsky jüan dnes ďalej oslabuje voči americkému doláru, ku ktorému sa prepadol až na 7,0699 za dolár. V pondelok sa finančné trhy po celom svete prudko prepadli, keď Peking prvýkrát od finančnej krízy v roku 2008 umožnil kurzu domácej meny prelomiť politicky citlivú úroveň sedem jüanov za dolár, napísala agentúra AP.

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa reagovala na krok Pekingu označením Číny za menového manipulátora. To otvára cestu pre zavedenie nových trestov voči Pekingu.

"Najnovší krok USA pravdepodobne sťaží pozíciu Číny pri obchodných rokovaniach," uviedol v správe analytik UBS Tao Wang. Správanie Washingtonu môže byť podľa neho ďalším dôkazom toho, že americká vláda možno nechce uzavrieť obchodnú dohodu čoskoro.

Obavy nad čínskym manévrom

Čínska centrálna banka tvrdí, že pokles domácej meny je ovplyvnený trhovými silami.

To, že banka umožnila oslabenie jüanu, však zároveň vyvoláva na trhoch obavy, že Peking môže využiť devalváciu svojej meny ako zbraň v stále viac nákladnom boji s Trumpom o zníženie obchodného prebytku Číny s USA a zmenu politiky týkajúcej sa technológií.

Trump minulý týždeň znervóznil investorov prekvapivým oznámením, že od 1. septembra zavedie clo na tovar z Číny, ktorého ročná hodnota dovozu dosahuje 300 miliárd dolárov. Správa prišla krátko po tom, čo v Šanghaji skončilo bez dohody ďalšie kolo rokovaní medzi zástupcami USA a Číny o ukončení obchodnej vojny.

Americkí predstavitelia sa sťažujú, že slabý jüan tovar z Číny zlacňuje. Poškodzuje tak zahraničných konkurentov a zvyšuje obchodný prebytok Pekingu.

Centrálna banka upokojuje

Guvernér čínskej centrálnej banky PBOC I Kang sa snažil investorov upokojiť. V pondelkovom vyhlásení sľúbil, že Peking sa bude naďalej držať svojich záväzkov a nevyužije výmenný kurz k svojmu zvýhodneniu voči konkurencii. PBOC sľúbila, že bude udržiavať jüan stabilný na rozumnej a vyrovnanej úrovni.

PBOC stanovuje každé ráno výmenný kurz jüanu pre tzv. onshorový, teda domáci trh, a umožňuje každý deň domácej mene oslabiť alebo posilniť maximálne o dve percentá. Centrálna banka môže tlmiť pohyb kurzu kúpou alebo predajom mien, alebo môže nariadiť komerčným bankám, aby tak urobili.

​Dnes bol kurz jüanu stanovený na 6,9683 za dolár. To znamená, že mena môže oslabiť až na 7,1000 jüanu za dolár.

Čína sľúbila, že sa vyhne devalvácii z konkurenčných dôvodov, teda aby podporila vývoz tým, že ho poklesom kurzu zlacnie v zahraničí. Regulátori sa snažia, aby výmenný kurz ovládaný štátom lepšie reagoval na trhové sily, a tie teraz podľa analytikov tlačia jüan nadol. Trumpove clá vyvolali tlak na jüan kvôli obavám, že môžu oslabiť ekonomický rast.

Negatívne dopady slabého jüanu

Tento rok vo februári jüan stúpol až na 6,6862 za dolár. Od tej doby však oslabil o päť percent. To pomohlo čínskym vývozcom lepšie sa vyrovnať s clami vo výške 25 percent uvalenými Trumpom na časť čínskeho dovozu.

Takzvaný offshore jüan, s ktorým sa môže voľne obchodovať v zahraničí, dnes v Ázii oslabil až na 7,1397 za dolár. Neskôr časť svojich strát zmazal, pretože PBOC oznámila, že v Hongkongu predávala cenné papiere v jüanoch, čo má zmierniť špekulatívne obchody s menou, napísala agentúra Reuters.

Slabší jüan tiež môže ohroziť snahy Číny o podporu slabnúceho ekonomického rastu. Zvyšuje totiž náklady na úvery a podporuje odlev kapitálu z krajiny.

Medzinárodný menový fond pred necelými troma týždňami uviedol, že hodnota jüanu je v súlade s hospodárskymi základmi Číny. Americký dolár je však podľa správy nadhodnotený o šesť až 12 percent.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.