Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.08.2019, 19:29

Nórska koruna ja najnižšie od krízy, môže za to lacná ropa

Kurz meny sa počas obchodovania v Osle znížil až na 10,097 za euro, čo je najnižšia hodnota od decembra 2008.

Nórska koruna ja najnižšie od krízy, môže za to lacná ropa
Zdroj: Reuters

Nórska koruna sa dnes voči euru prepadla najnižšie od finančnej krízy pred viac ako desiatimi rokmi.

Dôvodom je podľa analytikov napätie vo svetovom obchode, ktoré tlačí nadol ceny ropy, a ohrozuje tak veľkú časť nórskej ekonomiky.

Kurz meny sa počas obchodovania v Osle znížil až na 10,097 za euro, čo je najnižšia hodnota od decembra 2008.

Od minulého týždňa, kedy americký prezident Donald Trump oznámil nové clá na čínsky tovar, sa cena ropy Brent prepadla asi o 12 percent.

Obchodný spor medzi Čínou a Spojenými štátmi ohrozuje rast globálnej ekonomiky a dopyt po komoditách.

Nórsko je najväčším producentom ropných produktov v západnej Európe a takmer polovicu jeho vývozu tovaru tvorí ropa a zemný plyn.

"Jasným vinníkom je dnes obnovený pokles cien ropy," povedal agentúre Bloomberg analytik Andreas Steno Larsen zo spoločnosti Nordea Bank.

Nórska koruna podľa neho zostáva náchylná k poklesu najmä pred piatkovým zverejnením dôležitých údajov o vývoji inflácie.

Zvýšenie obchodného napätia prichádza v čase, keď sa nórska centrálna banka pripravuje na rokovania o úrokových sadzbách. To sa má uskutočniť 15. augusta.

Banka naznačila, že je pripravená zvýšiť sadzby v septembri a guvernér Oystein Olsen prekvapil trhy záväzkom sprísňovanie menovej politiky. V júni zvýšila centrálna banka hlavnú úrokovú sadzbu tretíkrát za necelý rok, a to na 1,25 percenta.

Obavy z dopadov obchodného sporu na ekonomiku však zrejme výrazne ovplyvní rozhodovanie centrálnej banky, aj keď slabšia mena by jej mohla ďalšie zvýšenie úrokov uľahčiť.

Nórsku korunu ovplyvnila tiež slabá štatistika z minulého týždňa, kedy index nákupných manažérov ukázal pokles celkovej aktivity. Maloobchodné tržby klesli, rast úverov domácnostiam spomalil, zatiaľ čo miera registrovanej nezamestnanosti vzrástla v júli viac, než sa čakalo.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.