Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.08.2019, 13:56

Čína prvýkrát od finančnej krízy stanovila kurz meny nad hranicou sedem jüanov za dolár

Čínska centrálna banka každý deň stanovuje referenčný kurz jüanu, od ktorého sa môže mena odchýliť o 2 percentá.

Čína prvýkrát od finančnej krízy stanovila kurz meny nad hranicou sedem jüanov za dolár
Zdroj: Reuters

Čína vo štvrtok opätovne znížila denný referenčný kurz jüanu oproti doláru, pričom prvýkrát od roku 2008 stanovila kurz meny nad hranicou 7 CNY/USD. Napriek tomu však udržala menu na vyššej úrovni, než očakávali analytici.  

Čínska centrálna banka každý deň stanovuje referenčný kurz jüanu, od ktorého sa môže mena odchýliť o 2 percentá. Vo štvrtok ho stanovila na úrovni 7,0039 CNY/USD.

Prvýkrát od svetovej finančnej krízy v roku 2008 tak priamo referenčný kurz prelomil hranicu 7 CNY/USD, pritom daná hodnota je najnižšia od 21. apríla 2008.

Analytici oslovení agentúrou Reuters však počítali s ešte výraznejším oslabením. Očakávali, že banka stanoví kurz na úrovni 7,0205 CNY/USD.

Samotný jüan prekonal hranicu 7 CNY/USD v pondelok (5. 8.), keď po stanovení referenčného kurzu na úrovni 6,9225 CNY/USD kurz meny oslabil na 7,0324 CNY/USD.

To predstavovalo najnižšiu hodnotu meny za 11 rokov, v dôsledku čoho USA prvýkrát od roku 1994 označili Čínu za menového manipulátora.

Slabší jüan totiž zlacňuje čínsky vývoz a umožňuje tak čiastočne kompenzovať dôsledky amerických dovozných ciel na čínsky tovar.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.