Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.08.2019, 08:10

Uber hlási rekordnú stratu vyše päť miliárd dolárov, akcie firmy klesli

Strata zahŕňa náklady súvisiace so vstupom Uberu na akciovú burzu.

Uber hlási rekordnú stratu vyše päť miliárd dolárov, akcie firmy klesli
Zdroj: Reuters

Americký prevádzkovateľ alternatívnej taxislužby Uber Technologies v tohtoročnom druhom štvrťroku prerobil rekordných 5,2 miliardy dolárov napriek tomu, že cenová vojna v sektore sa zmierňuje.

Spomaľuje však rozvoj kľúčového sektora Uberu, alternatívne taxislužby. Akcie firmy v reakcii oslabili o šesť percent.

Strata sa medziročne zvýšila z 878 miliónov dolárov, zahŕňa však 3,9 miliardy dolárov nákladov súvisiacich so vstupom Uberu na akciovú burzu.

Bez vplyvu primárnej verejnej ponuky (IPO) by strata predstavovala 1,3 miliardy dolárov. Tieto výsledky boli v súlade s odhadmi analytikov v prieskume S&P Global Market Intelligence, zatiaľ čo príjmy spoločnosti vzrástli o 14 percent na 3,2 miliardy dolárov a za očakávanými 3,4 miliardy dolárov zaostali.

Príjmy Uberu z alternatívnej taxislužby v kvartáli stúpli len o dve percentá na 2,3 miliardy dolárov, rozvoz jedál expandoval o 72 percent na 595 miliónov dolárov.

Spoločnosť uviedla, že cenová vojna v Spojených štátoch, kvôli ktorej sú Uber aj jeho rivali dlhšiu dobu v červených číslach, sa zmierňuje. 

Generálny riaditeľ Dara Khosrowshahi uviedol, že konkurenčné prostredie sa začína racionalizovať a od prvého štvrťroka sa "postupne zlepšuje". Tento rok má byť investične na vrchole a v nasledujúcich dvoch rokoch by sa podľa neho mali straty začať znižovať.

"Straty sa zvyšujú a konkurencia je obmedzená. Čo podkopáva dôveru investorov a tvrdo dopadá na akcie po tejto správe, je absencia jasnej cesty k rastu výnosov a zníženiu nákladov," povedal analytik platformy Investing.com Haris Anwar.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.