Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.08.2019, 09:13

Ceny ropy pokračujú v poklese. Trhy vyčkávajú, ako sa bude vyvíjať obchodná vojna

Spor medzi USA a Čínou zhoršil prognózu vývoja dopytu po komodite.

Ceny ropy pokračujú v poklese. Trhy vyčkávajú, ako sa bude vyvíjať obchodná vojna
Zdroj: Reuters

Ceny ropy v pondelok klesli, pričom cena ropnej zmesi Brent sa priblížila k hodnote 58 dolárov za barel (159 litrov).

Trhy stále vyčkávajú, ako sa bude vyvíjať obchodný spor medzi USA a Čínou, ktorý v poslednom období eskaloval a zhoršil prognózu vývoja dopytu po komodite.

Na rastúci konflikt medzi Pekingom a Washingtonom a spomaľujúci sa rast svetovej ekonomiky zareagovala Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA).

Tá minulý týždeň uviedla, že v dôsledku obchodného sporu bude svetový dopyt po rope rásť v najbližšom období najslabším tempom od svetovej finančnej krízy pred 11 rokmi.

Navyše, produkcia ropy v Rusku na začiatku augusta v porovnaní s priemernou produkciou v júli vzrástla. Ceny ropy nepodporili ani informácie z USA o tamojšom raste ropných zásob.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s októbrovým kontraktom dosiahla do 7.54 h SELČ 58,24 dolárov (52,01 eura) za barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to znamená pokles o 29 centov (0,50 percenta). Za minulý týždeň klesla o viac než 5 percent.

Cena americkej ľahkej ropy WTI s dodávkou v septembri zaznamenala 54,20 dolárov/barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to predstavuje pokles o 30 centov (0,55 percenta). Za minulý týždeň stratila z hodnoty zhruba 2 percentá.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.