Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.08.2019, 17:39

Ceny ropy naďalej klesajú. Nadol ich tlačia obavy z recesie a prekvapivý rast zásob v USA

Počas dňa sa ceny prepadli o zhruba tri percentá, neskôr však časť strát vyrovnali.

Ceny ropy naďalej klesajú. Nadol ich tlačia obavy z recesie a prekvapivý rast zásob v USA
Zdroj: Reuters

Ceny ropy dnes ďalej oslabujú, dole ich stále tlačia obavy z hospodárskej recesie a tiež prekvapivý rast zásob suroviny v Spojených štátoch.

Počas dňa sa ceny prepadli o zhruba tri percentá, neskôr však časť strát vyrovnali.

Krátko pred 17:15 SELČ severomorská ropa Brent odpisovala 2,2 percenta na 58,17 dolára za barel, zatiaľ čo americká ľahká ropa WTI zlacnela o 1,39 percenta na 54,46 dolára za barel.

Obavy investorov z recesie najväčšej svetovej ekonomiky zosilneli v reakcii vývoj výnosov kľúčových dlhopisov americkej vlády.

Výnos desaťročného dlhopisu sa v stredu dostal výraznejšie pod výnos dlhopisu dvojročného, ​​čo sa stalo po prvýkrát od roku 2007. Vtedy sa krátko potom dostavila hospodárska recesia.

"Trh s ropou sa stal ukazovateľom strachu z recesie," povedal Norbert Rücker zo švajčiarskej banky Julius Baer.

"Severoamerický trh je stále ropou dostatočne zásobovaný a úroveň jej zásob je značne nad historickými priemermi," dodal.

Vďaka ťažobným škrtom, na ktorých sa dohodli štáty Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a jej spojenci na čele s Ruskom, ropa Brent tento rok už zdražela o desať percent.

Nad úsilím takzvanej skupiny OPEC +, ktoré dohodu predĺžili do marca 2020, ale prevažujú obavy z vývoja globálnej ekonomiky poznačenej obchodnou vojnou USA a Číny a odchodom Británie z Európskej únie, ale aj vplyv rastu zásob aj ťažby ropy z bridlíc v USA.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.