Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.08.2019, 10:32

Hackeri napadli Európsku centrálnu banku, útok ostal mesiace neodhalený

Útočníkom sa však nepodarilo získať žiadne citlivé dáta.

Hackeri napadli Európsku centrálnu banku, útok ostal mesiace neodhalený
Zdroj: Dreamstime

Európska centrálna banka (ECB) musela včera uzavrieť jednu zo svojich internetových stránok, pretože ju napadli hackeri a infikovali ju škodlivým softvérom.

Útočníkom sa síce nepodarilo získať žiadne citlivé dáta, ani napadnúť vnútorné systémy ECB, banka však varovala, že mohli byť ukradnuté mená, pozície, tituly a e-mailové adresy predplatiteľov bulletinu Banks’ Integrated Reporting Dictionary (BIRD).

BIRD má celkovo 481 predplatiteľov. ECB už všetkých dotknutých kontaktovala.

Hovorca ECB dodal, že podľa dôkazov sa útok zrejme uskutočnil už v decembri 2018, čo znamená, že zostal mesiace neodhalený. Objavili ho pri údržbe.


Internetová stránka BIRD je určená pre banky. Poskytuje bankovému sektoru podrobné informácie o tom, ako vytvárať štatistiky a správy pre kontrolné orgány. Stránky sú oddelené od dalších systémov ECB. Zatiaľ ostanú až do odvolania vypnuté, uviedol server BBC.


V posledných rokoch se hackeri zameriavali na stránky rôznych centrálnych bánk, od Malajzie po Ekvádor.

Jeden z najväčších útokov sa uskutočnil v roku 2016, kedy podvodníci ukradli 81 miliónov Amerických dolárov z účtu bangladéšskej centrálnej banky, ktorá mala peniaze uložené v pobočke centrálnej banky USA v New Yorku, napísala agentúra Reuters.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.